Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Wiceminister Sebastian Kaleta o postępowaniu w sprawie rozporządzenia o praworządności (komunikat)

11.06.2021, 20:00aktualizacja: 11.06.2021, 20:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MS informuje:

Wiceminister Sebastian Kaleta o postępowaniu w sprawie rozporządzenia o praworządności

– Kiedy okazało się, że Unia Europejska nie ma skutecznych narzędzi, aby wpływać na Polskę, bo nie jest superpaństwem, wymyślono rozporządzenie, żeby wykreować szantaż na suwerenny rząd – wiceminister sprawiedliwości Sebastiana Kaleta odniósł się na konferencji prasowej do decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE o rozpoznaniu w trybie przyspieszonym spraw dotyczących unijnego rozporządzenia wiążącego wypłacanie środków unijnych z tzw. praworządnością.

Przyspieszony termin rozprawy przed TSUE wyznaczono na 11-12 października br.

– Ci, którzy twierdzili, że latami będziemy czekali na opracowanie procedur i nie wiadomo czy to rozporządzenie może być stosowane, niestety mylili się. Od początku Ministerstwo Sprawiedliwości ostrzegało, że jeżeli to rozporządzenie wejdzie w życie, a weszło w życie, będzie próba bardzo szybkiego zastosowania go w praktyce – powiedział Sebastian Kaleta.

Jak zaznaczył, od dłuższego czasu instytucje unijne realizują wobec Polski pozatraktatowy scenariusz. Te działania mają ograniczyć polską suwerenność i szantażować rząd, który Polacy wybrali w kolejnych wyborach. Wczoraj Parlament Europejski wydał rezolucję, w której nakazuje, aby niezwłocznie uruchomić procedurę zmierzającą do odebrania Polsce unijnych funduszy. Wiceminister przypomniał, że należą się one Polsce na podstawie traktatów unijnych.

– Nie są żadną jałmużną ani darowizną. Jednak jest presja w Unii Europejskiej, żeby Polsce odbierać należne środki – zauważył. – Będziemy konsekwentnie walczyć, żeby to rozporządzenie nigdy nie zostało zrealizowane – zapewnił.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ nmk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.06.2021, 20:00
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ