Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: wiceminister Sebastian Kaleta spotkał się z Dyrektorem Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej Michaelem O’Flaherty’m (komunikat)

31.03.2023, 16:25aktualizacja: 31.03.2023, 16:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Podczas dzisiejszego spotkania z wiceministrem Sebastianem Kaletą, Dyrektor Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej Michael O’Flaherty wyraził duże uznanie dla działań polskiego rządu na rzecz wsparcia ukraińskich uchodźców, którzy po napaści wojsk Federacji Rosyjskiej na Ukrainę znaleźli schronienie w naszym kraju. Michael O’Flaherty podziękował za działania, które podejmuje polski wymiar sprawiedliwości na rzecz ścigania odpowiedzialnych za zbrodnie, popełniane przez rosyjskich agresorów na terytorium Ukrainy.

Delegacja Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej, z dyrektorem Michaelem O’Flahertym na czele, spędziła w Polsce pięć dni. Szczególny kontekst wizyty stanowi masowa migracja Ukraińców do krajów Unii Europejskiej od chwili rosyjskiej agresji na Ukrainę. W centrum zainteresowania delegacji znalazła się właśnie sytuacja osób uciekających z Ukrainy do naszego kraju.

Sebastian Kaleta podkreślił wysiłek polskich władz na rzecz stworzenia ukraińskim imigrantom warunków do normalnego życia. Wiceminister sprawiedliwości zwrócił uwagę, że dzięki rozwiązaniom prawnym, które błyskawicznie przyjął polski rząd i polski parlament, przebywający na terenie Polski Ukraińcy uzyskali uprawnienia podobne do polskich obywateli, a większość osób dorosłych, które po wybuchu wojny schroniły się w Polsce, pracuje legalnie.

Sebastian Kaleta przypomniał, że Polska przyjęła zdecydowanie największą spośród wszystkich państw liczbę uchodźców z Ukrainy, a to pociąga za sobą ogromne koszty.

"W związku z tym potrzebna jest pilna pomoc dla Polski z funduszy Unii Europejskiej" – powiedział wiceminister sprawiedliwości. "Jednak my, nie czekając na tę pomoc, działamy i pomagamy. I będziemy działać dalej" – zadeklarował Sebastian Kaleta.

Michael O’Flaherty przekazał wiceministrowi Kalecie raport na temat wpływu rosyjskiej agresji na Ukrainę na prawa podstawowe w państwach Unii Europejskiej. Dyrektor Agencji Praw Podstawowych UE zauważył, że rozwiązania zastosowane przez polskie władze sprawdziły się i mogą być uznane za "dobre praktyki", które będą rekomendowane innym państwom Unii Europejskiej. Dotyczy to nie tylko kwestii związanych z migracją. Szczególne uznanie w oczach Agencji Praw Podstawowych UE znalazła przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawa antyprzemocowa, która skutecznie broni kobiety przed przemocą domową.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

kom/ mja/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 31.03.2023, 16:25
Źródło informacji Ministerstwo Sprawiedliwości
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.