Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: wymiana dokumentów ratyfikacyjnych umowy z Indiami o pomocy prawnej w sprawach karnych (komunikat)

14.03.2023, 14:27aktualizacja: 14.03.2023, 14:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Dziś (14 marca) w Ministerstwie Sprawiedliwości miała miejsce ceremonia wymiany dokumentów ratyfikacyjnych umowy między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Indii o wzajemnej pomocy prawnej w sprawach karnych. Wymiany dokumentów dokonali wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta oraz Ambasador Indii w Polsce Nagma N. Mallick.

"Dzięki wejściu w życie umowy, Indie stają się jednym z pierwszych krajów pozaeuropejskich, z którymi Polska ustanowiła pełne traktatowe ramy współpracy prawnej w sprawach karnych. A jest to bardzo ważny obszar stosunków międzynarodowych" – podkreślił wiceminister Sebastian Kaleta.

Umowa została podpisana w kwietniu 2022 r. W ciągu roku obie strony wypełniły wewnętrzne procedury związane z jej ratyfikacją, a wejdzie w życie 13 maja br.

To drugie – obok zawartej w 2003 r. dwustronnej umowy o ekstradycji – porozumienie międzynarodowe, regulujące stosunki między Polską i Indiami w sprawach karnych. Do tej pory współpraca w w tym zakresie opierała się na przepisach prawa wewnętrznego i tzw. zasadzie wzajemności. Niejednokrotnie, z uwagi na różnice w systemach prawnych obu państw, prowadziło to do wydłużenia czasu postępowań, utrudniając w działanie organów wymiaru sprawiedliwości obu krajów. Ratyfikowana dziś umowa znacząco usprawni współpracę Polski i Indii w sprawach karnych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

amk/ itm/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.03.2023, 14:27
Źródło informacji Ministerstwo Sprawiedliwości
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.