Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: wystawa "Wojenna odyseja Antka Srebrnego – Bitwa o Monte Cassino" (komunikat)

31.05.2023, 13:47aktualizacja: 31.05.2023, 14:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

79 lat temu, w maju 1944 roku, żołnierze 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa przełamali zacięty niemiecki opór. Zdobyli klasztor na Monte Cassino, otwierając sprzymierzonym wojskom drogę na Rzym. Aby upamiętnić rocznicę tego zwycięstwa, Ministerstwo Sprawiedliwości prezentuje wyjątkową wystawę plenerową.

Ekspozycja oparta jest na jednym z zeszytów komiksu z serii "Wojenna odyseja Antka Srebrnego". Antek Srebrny to postać stworzona, aby w atrakcyjny sposób przybliżać kilku i kilkunastoletnim Polakom skomplikowane losy naszych rodaków w czasie II wojny światowej.

Zanim Antek, sympatyczny harcerz z Grodna, dotarł pod Monte Cassino, we wrześniu 1939 r. wziął udział w obronie rodzinnego miasta przed Armią Czerwoną. Trafił do sowieckiego obozu pracy w Kazachstanie, skąd udało mu się przedostać do Syrii, do Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. Ta walczyła w obronie oblężonej przez Niemców twierdzy Tobruk.

Antek wraz z przyjaciółmi otrzymują od samego generała Andersa zadanie wytropienia szpiega w polskim obozie. Do Samodzielnego Oddziału do Zadań Specjalnych "As", w skład którego wchodzi trójka chłopców oraz legendarny niedźwiedź Wojtek, dołącza Janka, koleżanka Antka ze szkoły. Rezolutni nastolatkowie podejmują wyzwanie, przyczyniając się do sukcesu wojsk polskich.

Autorem scenariusza wydawanego przez IPN komiksu jest Tomasz Robaczewski, rysunki przygotował Hubert Ronek. Twórcy nie dokonują drobiazgowej rekonstrukcji faktów, ani nie starają się oddać brutalności walk. Jednak zabawne przygody Antka rozgrywają się na tle najprawdziwszej, dramatycznej Historii (przez duże "H").

Ilustrowana opowieść budzi u najmłodszych zainteresowanie dziejami Polaków. Zachęcamy do obejrzenia wystawy przygotowanej we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Prezentujemy ją w galerii plenerowej przed budynkiem Ministerstwa Sprawiedliwości przy Al. Ujazdowskich 11!

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mja/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 31.05.2023, 13:47
Źródło informacji Ministerstwo Sprawiedliwości
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ