Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Złożenie wieńców upamiętniających księdza Franciszka Blachnickiego (komunikat)

27.03.2023, 20:15aktualizacja: 27.03.2023, 20:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:

27 marca br. Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wziął udział w złożeniu wieńców, upamiętniających księdza Franciszka Blachnickiego. Wieńce złożono pod katowickim Aresztem Śledczym, w którym przetrzymywany był ksiądz Blachnicki.

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zapowiedział, że Służba Więzienna na murach Aresztu Śledczego w Katowicach ustanowi tablicę upamiętniającą postać księdza Franciszka Blachnickiego.

– Spotykamy się w tym szczególnym miejscu z uwagi na wyjątkowego człowieka, postaci jakże charyzmatycznej. Tak silnej, że komuniści postanowili – poprzez własną agenturę – w okrutny sposób zabić przez otrucie – podkreślił minister.

Ksiądz Franciszek Blachnicki, założyciel oazowego Ruchu Światło-Życie, w czasie okupacji niemieckiej prowadził działalność konspiracyjną na terenie Górnego Śląska. Był więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz. Wyrokiem sądu niemieckiego skazany na karę śmierci przez ścięcie gilotyną za działalność konspiracyjną przeciwko Trzeciej Rzeszy Niemieckiej, po 5 miesiącach uniewinniony. Po zakończeniu II wojny światowej represjonowany przez władze komunistyczne w Polsce, inwigilowany przez tajnych agentów.

Ksiądz Franciszek Blachnicki zmarł 27 lutego 1987 roku w niemieckim Carlsbergu. W wyniku prowadzonego śledztwa wykazano, że ksiądz Franciszek Blachnicki został zamordowany poprzez podanie śmiertelnych substancji toksycznych. Zebrany materiał dowodowy nie pozostawia wątpliwości co do przestępczych przyczyn śmierci księdza Franciszka Blachnickiego, a dalsze śledztwo stwarza perspektywy ustalenia sprawców zabójstwa.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mok/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.03.2023, 20:15
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.