Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSWiA: Minister Siemoniak i wicepremier Gawkowski o bezpieczeństwie wyborów do PE (komunikat)

03.06.2024, 16:22aktualizacja: 03.06.2024, 16:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje:

– Te wybory do Parlamentu Europejskiego, jak żadne inne wcześniej, są przedmiotem ataków wrogów Unii Europejskiej. Mamy do czynienia z rozmaitymi działaniami, których celem jest zakłócenie przebiegu tych wyborów – powiedział szef MSWiA, koordynator służb specjalnych podczas konferencji prasowej. W poniedziałek, 3 czerwca br. minister Tomasz Siemoniak oraz wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski mówili o bezpieczeństwie w czasie wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Minister Tomasz Siemoniak podkreślił, że działania o charakterze hybrydowym są prowadzone na różnych polach. Mówił też o dobrej współpracy w rządzie, jeśli chodzi o zwalczanie takich zagrożeń. Przypomniał szybką reakcję służb w związku z cyberatakiem na Polską Agencję Prasową. – Byliśmy w stanie zadziałać natychmiast. Ta groźna dezinformacja, która miała uderzać w Polskę, została przez nas przecięta – powiedział.

Szef MSWiA, koordynator służb specjalnych zaapelował też do Polek i Polaków o przestrzeganie zaleceń dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych, w tym własnej poczty czy kont bankowych. – Ofiarą takiego ataku może paść absolutnie każdy. Mamy do czynienia z hakerami, którzy działają na usługach obcego państwa, których zasoby są ogromne, czyli nieograniczone. W związku z tym, tylko skoncentrowanie się na bezpieczeństwie przyniesie rezultaty – zaznaczył.

Działania służb podległych MSWiA

Minister Tomasz Siemoniak poinformował także o działaniach, które służby podległe MSWiA realizują w ramach przygotowania do wyborów do Parlamentu Europejskiego. - Mamy całą serię działań podjętych przez Policję. Policjanci, w sposób maksymalnie zaangażowany będą gwarantowali bezpieczeństwo w lokalach wyborczych i podczas procesu przekazywania informacji – mówił.

Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji odniósł się także do współpracy z samorządami podczas przeprowadzania wyborów. Stosowne działania zostały podjęte m.in. w zakresie dotyczącym dostępności wyborów, transportu wyborców niepełnosprawnych oraz osób, które mają prawo do bezpłatnego transportu do lokali wyborczych. – Zostały przeznaczone odpowiednie środki na ten cel, żeby gminy mogły przygotować się do takiego wsparcia wyborców – zapewnił.

– Mamy nadzieję, że te wszystkie działania w sieci oraz realnie sprawią, że ten proces wyborczy, dotyczący całej Unii Europejskiej, przebiegnie bez zakłóceń – podsumował minister Tomasz Siemoniak.

Cybertarcza dla bezpieczeństwa

Wicepremier Krzysztof Gawkowski mówił z kolei o próbach ataku na cyberprzestrzeń, do których dochodzi w ostatnim czasie. - Dezinformacja stała się dzisiaj jednym z kluczowych elementów budowania napięcia ze strony różnego rodzaju grup, które często są flagowane rosyjską, bądź białoruską flagą – powiedział.

Minister cyfryzacji poinformował również, że razem z szefem MSWiA podjęli decyzję o koordynowaniu działań prowadzonych w tym zakresie. Przypomniał, że celem cyberataków jest wywołanie destabilizacji wyborczej. – Dzieje się to w Polsce i w Europie, ale dzieje się to też w sposób zorganizowany. Polska jest na pierwszej linii frontu walki cybernetycznej z Rosją – podkreślił.

Wiceprezes Rady Ministrów mówił też o działaniach w związku z piątkowym cyberatakiem na PAP. Podziękował też dziennikarzom za ich postawę po tym wydarzeniu. – Potrzebowaliśmy kilku minut zaledwie, żeby pokazać, że polski system ochrony cybernetycznej i wsparcia dla różnego rodzaju instytucji jest dobrze zarządzony. Warto podziękować dziennikarzom, że po prostu zachowali się w sposób odpowiedzialny – mówił.

Wicepremier Krzysztof Gawkowski zachęcał również do korzystania z portalu https://www.bezpiecznewybory.pl/ oraz aplikacji https://www.gov.pl/web/mobywatel. Zapowiedział także nowe inwestycje w cyberbezpieczeństwo. - Chcemy przeznaczyć ponad 3 mld złotych na cybertarczę, która będzie budowała odporność infrastruktury krytycznej. Jesteśmy liderem cyfrowych przemian w Europie, a jednocześnie liderem cyfrowego bezpieczeństwa – zakończył minister cyfryzacji.

W Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w najbliższą niedzielę, 9 czerwca. Wybierzemy 53 europosłów. Głosować będzie można między godziną 7:00 a 21:00.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ from/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.06.2024, 16:22
Źródło informacji MSWiA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ