Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSWiA: Minister Tomasz Siemoniak wziął udział w Centralnych Obchodach Święta Straży Granicznej (komunikat)

16.05.2024, 16:23aktualizacja: 20.05.2024, 10:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje:

W czwartek, 16 maja br., minister Tomasz Siemoniak oraz wiceminister Czesław Mroczek uczestniczyli w Centralnych Obchodach Święta Straży Granicznej. Podczas uroczystości Prezydent RP wręczył awanse generalskie oraz odznaczenia państwowe funkcjonariuszom Straży Granicznej. Natomiast z rąk szefa MSWiA nowi generałowie odebrali pamiątkowe szable. Promocję na pierwszy stopień oficerski otrzymało ponad 200 funkcjonariuszy. Tegoroczne uroczystości odbyły się na wyspie Ołowiance w Gdańsku.

– Dla mnie to szczególny moment, bo mam zaszczyt uczestniczyć w tej uroczystości w pierwszych dniach swojego urzędowania. Czuję się tak, jak wszyscy na tym placu, którzy zaczynają coś nowego, nowy etap swojego życia. Jestem dumny, że mogę tutaj być z Wami – powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji.

Minister Tomasz Siemoniak podziękował funkcjonariuszom Straży Granicznej za ich codzienną służbę i poświęcenie. Podkreślił przy tym, że kwestia bezpieczeństwa naszych granic to sprawa priorytetowa.

– Najwyższe władze Rzeczypospolitej w sprawach bezpieczeństwa działają razem. Wszystkie służby mundurowe, instytucje państwowe, które temu bezpieczeństwu służą, mają nasze pełne wsparcie – powiedział.

– W kierownictwie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, razem z komendantami Straży Granicznej, pracujemy intensywnie nad tym, żeby niczego co potrzebne do obrony granic Rzeczpospolitej, Wam i innym służbom, nie zabrakło – zaznaczył.

Szef MSWiA przypomniał, że Straż Graniczna musiała się zmierzyć w ostatnich latach z jednymi z największych wyzwań w historii tej formacji. Dodał przy tym, że funkcjonariusze Straży Granicznej zawsze mogą liczyć na wsparcie ze strony MSWiA.

– Nasze pokolenie jest w jednym z najtrudniejszych momentów w ostatnich dziesięcioleciach historii Polski. Musimy być silni, żeby tworzyć takie mechanizmy, wspierać ludzi, którzy służą bezpieczeństwu, żeby nikt, nigdy nie ośmielił się zaatakować Rzeczypospolitej Polskiej. To jest nasza wspólna misja, każdego funkcjonariusza Straży Granicznej i wszystkich przedstawicieli władz. Niech to będzie przesłanie dla Waszej służby – powiedział na zakończenie swojego wystąpienia minister Tomasz Siemoniak.

Nominacje generalskie, promocje oficerskie i odznaczenia państwowe

Podczas obchodów Święta Straży Granicznej awans na stopień generała dywizji SG odebrał komendant główny SG gen. bryg. SG Robert Bagan. Z kolei komendant Podlaskiego Oddziału SG płk SG Sławomir Klekotka otrzymał awans na stopień generała brygady. Nowo mianowani generałowie otrzymali z rąk ministra Tomasza Siemoniaka pamiątkowe szable generalskie.

W czasie uroczystości odbyła się również ceremonia ślubowania nowo przyjętych funkcjonariuszy. Natomiast ponad 200 funkcjonariuszy zostało promowanych na pierwszy stopień oficerski, podporucznika Straży Granicznej.

Prezydent RP Andrzej Duda wręczył Krzyże Zasługi oraz Medale za Długoletnią Służbę. Natomiast minister Tomasz Siemoniak wraz z komendantem głównym SG wręczyli funkcjonariuszom Medale Za Zasługi dla Straży Granicznej.

Wspólny koncert i musztra paradna Orkiestry Reprezentacyjnej SG

Dzień wcześniej, 15 maja, na Długim Targu w Gdańsku odbył się wspólny koncert i musztra paradna Orkiestry Reprezentacyjnej SG, Orkiestry Morskiego Oddziału SG oraz Kompanii Reprezentacyjnej SG.

Muzycy obu orkiestr Straży Granicznej zaprezentowali utwory muzyki regionalnej, które stanowią unikalne połączenie morza i gór. Nie zabrakło również utworów klasycznych, a także muzyki rozrywkowej i popularnej. Zaprezentowany został także, nawiązujący do tradycji podhalańskiej, pokaz tańca góralskiego z wykorzystaniem trombit.

Więcej informacji o koncercie jest dostępnych tutaj: https://www.strazgraniczna.pl/pl/aktualnosci/13296,Wyjatkowe-brzmienie-orkiestr-Strazy-Granicznej-w-Gdansku.html

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ from/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.05.2024, 16:23
Źródło informacji MSWiA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ