Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSWiA informuje:
Spotkanie przedstawicieli Grupy V4, Austrii i Wielkiej Brytanii w sprawie brexitu.
W czwartek (30 stycznia br.) wiceminister Krzysztof Kozłowski wziął udział w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w Pradze. Było ono poświęcone omówieniu relacji i współpracy z Wielką Brytanią w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego po brexicie.
- Stanowisko strony polskiej dotyczące dalszej współpracy z Wielką Brytanią jest niezmienne od początku dyskusji o brexicie. Wielka Brytania odgrywać będzie w dalszym ciągu bardzo istotną rolę w europejskim systemie bezpieczeństwa wewnętrznego, niezależnie od tego, że opuszcza Unię Europejską – powiedział wiceminister Krzysztof Kozłowski. Kraj ten pozostanie jednym z najważniejszych partnerów Polski w Europie.
W spotkaniu organizowanym przez prezydencję czeską w V4 – poza wiceministrami spraw wewnętrznych Grupy Wyszehradzkiej – uczestniczyli również przedstawiciele Austrii oraz Wielkiej Brytanii.
Spotkanie to efekt dyskusji i wniosków wypracowanych przez ministrów spraw wewnętrznych Grupy Wyszehradzkiej i Austrii w Pradze 21 listopada 2019 r. Szefowie resortów spraw wewnętrznych Grupy V4 oraz Austrii zgodzili się wówczas na kontynuowanie dyskusji dotyczącej przyszłej współpracy z Wielką Brytanią. Chodziło o przeanalizowanie wymagań w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego, które formułowane były na różnych etapach przez Wielką Brytanię pod adresem poszczególnych państw Grupy V4.
Spotkanie w Pradze było okazją do omówienia stanowisk poszczególnych państw V4 oraz Austrii w zakresie przyszłej współpracy po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Zakres współpracy UE – UK po brexicie w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego określa wstępnie Deklaracja Polityczna dotycząca przyszłych relacji towarzysząca umowie wyjścia. Szczegóły prawne muszą zostać określone w trakcie negocjacji umów międzynarodowych, co będzie poprzedzone uzgodnieniem mandatu negocjacyjnego UE.
W gronie państw wyszehradzkich oraz Austrii panuje zgodne stanowisko, co do potrzeby wypracowania w relacjach Unia Europejska - Zjednoczone Królestwo partnerstwa, które zapewni wysoki poziom bezpieczeństwa w Europie. Do tego umożliwi skuteczną współpracę w zwalczaniu terroryzmu, przestępczości zorganizowanej oraz innych zagrożeń.
Polska liczy na utrzymanie ścisłej współpracy zarówno na poziomie europejskim, jak i bilateralnym z partnerem brytyjskim. Chodzi szczególnie o zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa Polakom mieszkającym w Wielkiej Brytanii.
Umowa o wystąpieniu wchodzi w życie 1 lutego br. W tym dniu rozpocznie się okres przejściowy trwający do 31 grudnia 2020 r.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ sic/ wus/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 30.01.2020, 15:49 |
Źródło informacji | MSWiA |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |