Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSWiA: Szef MSWiA wziął udział w Centralnych Obchodach Dnia Strażaka (komunikat)

04.05.2024, 18:09aktualizacja: 04.05.2024, 18:10

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje:

W sobotę, 4 maja br. minister Marcin Kierwiński uczestniczył w Centralnych Obchodach Dnia Strażaka. Podczas uroczystości Prezydent RP wręczył odznaczenia państwowe oraz awanse generalskie funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej. Natomiast z rąk szefa MSWiA nowi generałowie odebrali pamiątkowe szable. Ponadto blisko 300 funkcjonariuszy PSP zostało promowanych na pierwszy stopień oficerski. W uroczystości wziął też udział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Leśniakiewicz.

Minister Marcin Kierwiński podkreślił, że służba i poświęcenie są dla strażaków najważniejsze.

- Codziennie wyjeżdżacie, aby ratować dobytek, życie, zdrowie Polaków i za to bardzo Wam dziękuję – podkreślił.

Szef MSWiA mówił też o współpracy funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej z formacjami partnerskimi z innych krajów. Przypomniał, że bardzo wysoko umiejętności naszych strażaków oceniają m.in. Grecy.

- Nie tak dawno miałem zaszczyt rozmawiać z naszymi partnerami z innych krajów. Mówili, że nie ma ludzi bardziej ofiarnych, odważnych i zdeterminowanych, aby nieść pomoc. Wspominali, jak pojechaliście pomagać z misją międzynarodową – podsumował.

Minister spraw wewnętrznych i administracji złożył również życzenia funkcjonariuszom PSP i druhom OSP.

- Życzę, żebyście zawsze mieli w sercu dumę ze służby, wiarę i przekonanie, że Wasza praca jest doceniana, nagradzana i przede wszystkim szanowana. Abyście mieli w sobie siłę pokazywać, jak ważna jest służba dla społeczeństwa – zaznaczył.

Nominacje generalskie, promocje oficerskie i odznaczenia państwowe

Podczas Centralnych Obchodów Dnia Strażaka trzech oficerów Państwowej Straży Pożarnej odebrało awanse generalskie. Awans na stopień nadbrygadiera PSP otrzymali: st. bryg. Janusz Drozda - Lubuski Komendant Wojewódzki PSP, st. bryg. Artur Gonera - Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP oraz st. bryg. Michał Kamieniecki - Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki PSP.

Stopień nadbrygadiera PSP nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nowo mianowani oficerowie otrzymali z rąk ministra Marcina Kierwińskiego pamiątkowe szable generalskie.

Podczas wydarzenia odbyła się także promocja na pierwszy stopień oficerski w Państwowej Straży Pożarnej. Blisko 300 strażaków zostało promowanych na stopień młodszego kapitana.

Prezydent Andrzej Duda wręczył również odznaczenia państwowe za wybitne zasługi dla ochrony przeciwpożarowej i za działalność społeczną. Przyznane zostały Srebrny Krzyż Zasługi oraz Brązowe Krzyże Zasługi. Natomiast członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych odebrali z rąk Prezydenta RP Krzyże św. Floriana.

Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicze Straże Pożarne

W PSP służy dzisiaj ponad 30 tys. funkcjonariuszy. Ponad 1,3 tys. z nich to kobiety. W 2023 r. strażacy interweniowali ponad 486 tys. razy, w tym dwukrotnie poza granicami kraju: w lutym po trzęsieniu ziemi w Turcji oraz w lipcu w związku z pożarami lasów w Grecji.

W ubiegłym roku strażacy wyjeżdżali do ponad 99 tys. pożarów. Blisko 340 tys. razy interweniowali w innych sytuacjach zagrożenia życia i mienia (np. wypadki drogowe, silny wiatr). Reagowali też przy prawie 47 tys. fałszywych alarmów. Ubiegły rok to również ponad 4,3 tys. interwencji w związku z ulatnianiem się czadu.

Najwięcej akcji z udziałem strażaków miało miejsce na terenie województw: mazowieckiego (ponad 70 tys.), śląskiego (prawie 63 tys.), małopolskiego (42,6 tys.), wielkopolskiego (41,7 tys.) oraz dolnośląskiego (40,7 tys.).

Współdziałanie PSP i OSP

Przykładem świetnej współpracy pomiędzy Państwową Strażą Pożarną a Ochotniczymi Strażami Pożarnymi jest Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy. Tworzy go m.in. ponad 500 jednostek ratowniczo-gaśniczych PSP, ponad 5 tys. jednostek OSP włączonych do systemu, zakładowe straże pożarne, zakładowa służba pożarnicza, lotniskowe służby ratowniczo-gaśnicze oraz ponad 20 jednostek Wojskowych Straży Pożarnych.

Do tego trzeba doliczyć około 600 tys. druhen i druhów OSP, z których blisko 230 tys. posiada uprawnienia do prowadzenia działań ratowniczych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ from/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.05.2024, 18:09
Źródło informacji MSWiA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ