Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracyjnych informuje:
– Walka z nielegalną migracją musi odbywać się na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej – podkreślił minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak podczas wizyty z niemieckim ministrem spraw wewnętrznych Alexandrem Dobrindtem na przejściu granicznym Połowce-Pieszczatka. Szefowie MSW obu krajów spotkali się na granicy, aby podkreślić wagę wspólnych działań i wysoką skuteczność służb w ochronie zewnętrznej granicy Unii Europejskiej.
Szef MSWiA na konferencji zaznaczył, że Polska i Niemcy wspólnie działają przeciwko weaponizacji migracji, czyli wykorzystywaniu jej jako narzędzia nacisku politycznego. – Nielegalna migracja to wspólny problem Polski, Niemiec i całej Unii Europejskiej. Musimy ją zatrzymywać tutaj, zanim dotrze dalej do krajów UE – powiedział minister Tomasz Siemoniak.
Od 7 lipca br. Polska przywróciła tymczasowe kontrole na granicy z Niemcami i Litwą. Jak podkreślił szef resortu spraw wewnętrznych i administracji, szczególnie skuteczne okazały się kontrole na granicy z Litwą, gdzie udaremniono wiele prób przekroczenia tzw. bałtyckiego szlaku migracyjnego.
Niemiecki minister spraw wewnętrznych zaznaczył, że prowadzone kontrole pozwalają każdego dnia zatrzymywać nielegalnych migrantów oraz osoby zajmujące się przemytem ludzi. – Jesteśmy zgodni co do tego, że kontrole na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej mają charakter tymczasowy. Naszym wspólnym celem jest, aby ich nie było, aby je znosić, równocześnie podwyższając bezpieczeństwo granic zewnętrznych w całej Unii Europejskiej – powiedział minister Alexander Dobrindt.
Jeszcze przed wprowadzeniem tymczasowej kontroli na granicy minister Tomasz Siemoniak podkreślił, że jeśli Niemcy zrezygnują z kontroli granicznych, Polska również nie będzie ich prowadziła wobec osób wjeżdżających z tego kraju.
Skuteczna ochrona polskiej granicy – wspólna sprawa UE
Minister Tomasz Siemoniak podkreślił, że Polska skutecznie zabezpiecza granicę zewnętrzną Unii Europejskiej, podejmując konkretne działania na dużą skalę. – Polska desygnowała 11 tysięcy funkcjonariuszy Straży Granicznej i żołnierzy. Zakończyliśmy budowę zapory elektronicznej, także na odcinkach rzecznych. Nasza skuteczność sięga 97–98 proc. – wskazał szef MSWiA.
Dzięki wprowadzeniu strefy buforowej, nowoczesnej zaporze i współpracy z państwami sąsiednimi udało się ograniczyć liczbę prób nielegalnego przekroczenia granicy.
W pierwszej połowie 2025 r. było ich o 19 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Funkcjonariusze Straży Granicznej zmodernizowali systemy elektroniczne, wzmocnili zabezpieczenia, a ich działania pozwalają dziś zatrzymywać niemal wszystkich nielegalnych migrantów już na linii granicy. – Polska granica to granica Unii Europejskiej. I ona jest dziś dobrze chroniona – podsumował minister Tomasz Siemoniak.
Wspólna odpowiedź na zagrożenia migracyjne
Podczas wizyty obaj ministrowie podkreślili wagę koordynacji działań między państwami członkowskimi UE w odpowiedzi na presję migracyjną. Polska i Niemcy działają wspólnie na rzecz ochrony granicy i eliminacji nowych szlaków nielegalnej migracji. – Wspólnie z Niemcami, Francją, Austrią, Czechami i Danią uzgodniliśmy kierunek unijnej polityki migracyjnej na Szczycie Migracyjnym na Zugspitze. Tu – na granicy – pokazujemy, że działania są konkretne i skuteczne – dodał minister Tomasz Siemoniak.
Niemcy wspierają działania Polski
Minister Alexander Dobrindt podziękował stronie polskiej za wysiłek wkładany w ochronę wschodniej granicy Unii Europejskiej. – To, co czyni Polska na tej granicy, robi ogromne wrażenie. Widzimy, jak skutecznie przeciwdziałacie nielegalnej migracji. Chcemy, żeby Unia Europejska wspierała Polskę finansowo i organizacyjnie – powiedział niemiecki minister.
Szef niemieckiego MSW podkreślił również, że jego kraj podejmuje działania, by ograniczyć tzw. "czynniki przyciągające" migrację do Europy i wspólnie z Polską walczyć z przemytnikami ludzi.
Podlasie bezpieczne i otwarte dla turystów
Minister Tomasz Siemoniak zaapelował również do obywateli Polski, Niemiec i innych państw Unii Europejskiej o odwiedzanie wschodnich regionów kraju. – W województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim jest bezpiecznie. Zapraszamy wszystkich zarówno na wakacje, jak i po sezonie. Warto tu przyjechać – podsumował.
Szef MSWiA zaznaczył, że dzięki skutecznym działaniom służb i stabilnej sytuacji przy granicy region pozostaje miejscem spokojnym, bezpiecznym i przyjaznym dla odwiedzających.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ has/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 21.07.2025, 17:56 |
Źródło informacji | MSWiA |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |