Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSWiA: Szpital MSWiA w Złocieńcu kolejną placówką z programem rehabilitacji pocovidowej (komunikat)

24.04.2021, 12:54aktualizacja: 26.04.2021, 09:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSWiA informuje:

SP ZOZ Szpital Specjalistyczny MSWiA w Złocieńcu to kolejna – po Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Głuchołazach placówka – w której będzie prowadzona rehabilitacja osób po COVID-19. Już 1 maja br. do szpitala będą mogli trafić pierwsi pacjenci. O rehabilitacji pocovidowej mówili w sobotę (24 kwietnia br.) podczas konferencji prasowej wiceministrowie: Paweł Szefernaker i Błażej Poboży. W wydarzeniu wzięła też udział Ewa Giza, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Szpitala Specjalistycznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Złocieńcu.

Wiceminister Błażej Poboży przypomniał, że od września ubiegłego roku rehabilitacja pocovidowa jest już prowadzona w szpitalu MSWiA w Głuchołazach. – Już od 1 września działał pierwszy w Polsce, ale tak naprawdę z dumą możemy powiedzieć, że pierwszy w Europie i jeden z pierwszych na świecie - ośrodek w Głuchołazach, w którym prowadzona jest w pięciu modelach rehabilitacja pocovidowa – podkreślił.

– Zapotrzebowanie i zainteresowanie rehabilitacją pocovidową jest ogromne. Już ponad 700 osób było pacjentami pilotażowego programu w specjalistycznym ośrodku MSWiA w Głuchołazach – zauważył podsekretarz stanu w MSWiA.

Wiceminister Błażej Poboży poinformował, że ze względu na ogromne zapotrzebowanie i konieczność rozwijania programu rehabilitacji zostanie on rozszerzony. Powstaną procedury, w oparciu o które, będą mogły aplikować inne ośrodki zdrowia. Prowadzeniem programów rehabilitacji pocovidowej są zainteresowane kolejne szpitale. Są wśród nich m.in. trzy placówki służby zdrowia MSWiA: w Sopocie, Krynicy-Zdroju i Kudowie-Zdroju.

– Kilka miesięcy temu jako służba zdrowia MSWiA byliśmy pionierami, którzy zaangażowali się w projekt rehabilitacji pocovidowej. I dziś także, w kolejnym z obszarów, będziemy jednymi z pierwszych – podsumował podsekretarz stanu w MSWiA.

Wiceminister Paweł Szefernaker poinformował, że eksperci skupieni wokół dr Ewy Gizy, dyrektor Szpitala Specjalistycznego MSWiA w Złocieńcu, opracowali innowacyjny program rehabilitacji pocovidowej, skierowany do pacjentów potrzebujących wsparcia psychiatrycznego i psychologicznego.

Sekretarz stanu w MSWiA podkreślił, że u osób, które chorują lub przechorowały COVID-19 pojawiają się schorzenia psychiatryczne i psychologiczne.

– Chorobami cywilizacyjnymi XXI wieku są schorzenia psychiatryczne, psychologiczne. Jak wskazują eksperci, konsekwencje takiej natury, pojawiają się także u osób, które chorują lub przechorowały COVID19 – powiedział wiceminister Paweł Szefernaker.

Wiceszef MSWiA przekazał, że już 1 maja do placówki w Złocieńcu będą mogli trafić pierwsi pacjenci, którzy potrzebują wsparcia w rehabilitacji pocovidowej ukierunkowanej na kwestie psychiatryczne, psychologiczne i neurologiczne.

– Na początku w ośrodku dostępnych będzie 50 miejsc. Ktoś by powiedział, że to kropla w morzu potrzeb - ale mam nadzieję, że ta innowacyjna propozycja programu będzie pierwszym krokiem w skali całego kraju – zaznaczył wiceminister Paweł Szefernaker.

Ewa Giza, dyrektor Szpitala Specjalistycznego MSWiA w Złocieńcu zapowiedziała, że każdy pacjent będzie mógł liczyć na kompleksową opiekę.

– Pacjent, który trafi do placówki, będzie pod opieką psychologa, pielęgniarki koordynującej, lekarza rehabilitacji medycznej oraz całego zespołu fizjoterapeutów i pielęgniarek – poinformowała dyrektor SP ZOZ Szpitala Specjalistycznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Złocieńcu.

Innowacyjny program rehabilitacji pocovidowej

Szpital MSWiA w Złocieńcu przygotował dla pacjentów około 50 łóżek. Przed rozpoczęciem rehabilitacji lekarze indywidualnie ocenią stan zdrowia fizycznego i psychicznego każdego pacjenta. Kompleksowy program rehabilitacji będzie oparty o doświadczenie personelu oraz dobrze wyposażoną bazę rehabilitacyjną.

Warto podkreślić, że program obejmie radzenie sobie z trudnymi emocjami, lękami, stanami depresyjnymi, aby pacjenci w krótkim czasie mogli powrócić do swoich bliskich jako osoby zdrowsze, silniejsze także psychicznie.

Program w Złocieńcu będzie oparty o 21-dniowy pobyt rehabilitacyjny w zakresie szpitalnej rehabilitacji pulmonologicznej, psychologicznej, kardiologicznej, rehabilitacji fizycznej i neurologicznej z możliwością wydłużania pobytu w zależności od stanu zdrowia i potrzeb pacjenta.

Rehabilitacja pocovidowa obok Narodowego Programu Szczepień jest jednym z najważniejszych filarów w polityce zdrowotnej w drodze do pełnej normalności po pandemii.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

kom/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.04.2021, 12:54
Źródło informacji MSWiA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ