Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: 70. rocznica uprowadzenia szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego (komunikat)

27.03.2015, 14:16aktualizacja: 27.03.2015, 14:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Instytut Pamięci Narodowej zamieścił w piątek w rosyjskiej gazecie "Komsomolskaja Prawda" ogłoszenie, w którym przypomina o losie przywódców Polskiego Państwa Podziemnego porwanych w 1945 r. przez NKWD.

W ogłoszeniu IPN prosi o informacje o szesnastu polskich przywódcach, zwłaszcza tych, którzy nie przeżyli sowieckich więzień – Delegacie Rządu na Kraj Janie Stanisławie Jankowskim, ostatnim dowódcy AK gen. Leopoldzie Okulickim i Stanisławie Jasiukowiczu.

Porwanie to było jednym z najbardziej wyrazistych symboli represji NKWD wobec Polaków i przejawem zniewolenia Polski przez władze ZSRR po II wojnie światowej. W zamierzeniu radzieckich przywódców proces miał zdyskredytować legalne władze RP w oczach społeczeństwa polskiego i międzynarodowej opinii publicznej.

Po aresztowaniu i przewiezieniu do Moskwy szesnastu polskich przywódców zostało osądzonych w czerwcu 1945 r. w pokazowym procesie politycznym, w którym postawiono fałszywe zarzuty dotyczące m.in. prowadzenia przez AK współpracy z Niemcami, oraz działań przeciwko Armii Czerwonej.

Najwyższe wyroki otrzymali gen. Leopold Okulicki (10 lat więzienia) oraz Jan Stanisław Jankowski (8 lat). W procesie zapadły także trzy wyroki uniewinniające. Gen. Leopold Okulicki, Jan Stanisław Jankowski i Stanisław Jasiukowicz nigdy nie wrócili do Polski - zmarli w radzieckich więzieniach.

Pamięci szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, poświęcona była również uroczystość zorganizowana w Pruszkowie w 70. rocznicę ich uprowadzenia przez władze ZSRR. W imieniu ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny wieniec po Pomnikiem Przywódców Podziemnych Władz RP złożył Historyk MSZ Piotr Długołęcki.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.03.2015, 14:16
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ