Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Brytyjski historyk Dan Snow: polski wkład w bitwę o Wielką Brytanię był niezbędny (komunikat)

15.09.2020, 12:17aktualizacja: 15.09.2020, 12:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Brytyjski historyk i znany prezenter telewizyjny Dan Snow ocenił rolę polskich lotników w bitwie o Wielką Brytanię jako „niezbędną” w nowym filmie dokumentalnym wyprodukowanym z okazji 80. rocznicy kampanii powietrznej.

„Polscy piloci, którzy walczyli o Wielką Brytanię” (ang. „The Polish Pilots Who Fought for Britain”) to 6-minutowy dokument opowiadający o dokonaniach Polaków – drugiego co do wielkości kontyngentu pilotów alianckich – podczas bitwy, który został opublikowany w związku z przypadającym dzisiaj Dniem Bitwy o Wielką Brytanię (ang. Battle of Britain Day).

– Polski wkład w decydujące zwycięstwo i punkt zwrotny II wojny światowej był niezbędny – mówi w wyprodukowanym przez platformę History Hit filmie Dan Snow.

Historyk podkreśla, że podczas gdy Królewskie Siły Powietrzne (ang. Royal Air Force) (RAF) skutecznie zapobiegły niemieckiej inwazji na Wielką Brytanię, kraj ten „nie walczył sam” przeciwko Luftwaffe.

– Wśród pilotów myśliwców RAF i alianckich, którzy walczyli tego lata, było 145 Polaków – podkreśla w filmie Snow, dodając, że ze swoim doświadczeniem i „palącą chęcią zmierzenia się z Niemcami” Polacy okazali się „idealnym uzupełnieniem” słabnących sił alianckich.

Pilot dywizjonu 501 Antoni Głowacki, który jako pierwszy podczas bitwy zdobył tytuł „asa myśliwskiego w jeden dzień”, oraz dowódca dywizjonu 303 Witold Urbanowicz to dwie postacie, które Brytyjczyk wymienia jako symbol bohaterstwa Polaków. Podkreśla również rolę całego dywizjonu 303.

– Latając samolotami Hurricane, dywizjon 303 przedzierał się przez formacje niemieckich bombowców i zestrzelił 126 samolotów wroga. Dywizjon ten był najskuteczniejszą jednostką RAF i aliancką podczas bitwy o Wielką Brytanię, mimo iż dołączył do walk osiem tygodni po ich rozpoczęciu – mówi 41-letni prezenter, który jest znany m.in. z wielu filmów dokumentalnych oraz występów w programach stacji BBC.

Film kończy się przedstawiając polskie straty w bitwie, podkreślając liczebność polskich sił powietrznych w Wielkiej Brytanii podczas wojny i cytując słynną ocenę wkładu Polaków przez naczelnego dowódcę RAF w czasie bitwy o Wielką Brytanię gen. Hugh Dowdinga: „Nie sądzę, by wynik tej bitwy był taki sam, gdyby nie wspaniałe polskie dywizjony i ich niezrównana waleczność”.

Film „Polscy piloci, którzy walczyli o Wielką Brytanię” jest dostępny za darmo na stronie History Hit.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ osz/ pat/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.09.2020, 12:17
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP content” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ