Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
– W latach 2002-2014 na rzecz Afganistanu tylko z rezerwy celowej budżetu państwa zarządzanej przez MSZ przeznaczono na pomoc rozwojową 126 mln zł, a realizacja polskiej pomocy rozwojowej dla Afganistanu przy współpracy z polskim wojskiem była wspólnym sukcesem MSZ i MON – powiedziała dyrektor Departamentu Współpracy Rozwojowej MSZ Zuzanna Kierzkowska podczas konferencji „Bilans polskiej obecności w Afganistanie” zorganizowanej przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Polski Instytut Stosunków Międzynarodowych.
Podczas konferencji dyrektor Kierzkowska odebrała nagrodę Ministra Obrony Narodowej dla Departamentu Współpracy Rozwojowej MSZ za wspieranie polskich kontyngentów wojskowych w Afganistanie.
Konferencja dotyczyła wymiaru politycznego, wojskowego oraz rozwojowego polskiej obecności w Afganistanie. W panelu poświęconym wymiarowi rozwojowemu podkreślono znaczenie polskiej pomocy dla Afganistanu, która opierała się na angażowaniu miejscowych społeczności i ścisłej współpracy z lokalnymi władzami. Zwrócono uwagę na szczególne znaczenie polskiej działalności pomocowej, realizowanej w regionie bardzo niebezpiecznym. Podkreślano korzyści, jakie dzięki polskim projektom pomocowym w prowincji Ghazni odnieśli jej mieszkańcy. Projekty w większości koncentrowały się na modernizacji infrastruktury drogowej i miejskiej, budowie i wyposażeniu ośrodków użyteczności publicznej (szkół, ośrodków zdrowia), czy wzmocnieniu przedsiębiorczości. W ramach polskiej pomocy prowadzone były również szkolenia straży pożarnej oraz pracowników sektora wymiaru sprawiedliwości i administracji na szczeblu centralnym i regionalnym.
Afganistan od 2004 r. jest krajem priorytetowym polskiej współpracy rozwojowej. Polskie wsparcie rozwojowe dla Afganistanu realizowano za pomocą polskiej części Zespołu Odbudowy Prowincji (PRT) Ghazni oraz Grupy Wsparcia CIMIC funkcjonujących w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego, polskich organizacji pozarządowych (w latach 2002-2011) i systemu małych grantów (projektów wdrażanych przez Ambasadę RP w Kabulu). Ponadto MSZ realizowało projekty szkoleniowe i wizyty studyjne. Także inne instytucje administracji publicznej realizowały projekty ze środków MSZ oraz wpłat na rzecz funduszy wielostronnych (w szczególności Afghanistan Reconstruction Trust Fund – Fundusz Powierniczy na rzecz Odbudowy Afganistanu, Światowy Program Żywnościowy, LOTFA – Law and Order Trust Fund for Afghanistan).
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ azb/ je/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 12.02.2015, 19:35 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |