Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Drugi dzień Konferencji Ministerialnej na rzecz wolności religii lub przekonań (komunikat)

17.11.2020, 19:10aktualizacja: 17.11.2020, 19:11

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

W drugim dniu wirtualnej Konferencji Ministerialnej na rzecz wolności religii lub przekonań przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego oraz organizacji międzynarodowych i religijnych dyskutowali o tym, w jaki sposób wolność religii lub przekonań może być jeszcze lepiej realizowana i jakie działania w tym celu może podjąć wspólnota międzynarodowa. Dyskusje zostały podzielone na trzy sesje tematyczne.

Obrady otworzył Sekretarz Stanu w MSZ RP Piotr Wawrzyk. Dziękując wszystkim za udział, Minister Wawrzyk zwrócił uwagę na to, iż rządy, organizacje pozarządowe oraz inne podmioty powinny zjednoczyć wysiłki w celu jeszcze skuteczniejszej ochrony prawa do wolności religii lub przekonań.

W pierwszej sesji, poświęconej ochronie wolności religii lub przekonań w dobie pandemii COVID – 19, udział wzięli: Ahmed Shaheed, Specjalny Sprawozdawca ONZ ds. wolności religii lub przekonań, Gayle Manchin, reprezentująca amerykańską Komisję ds. Wolności Religijnej oraz David Harris, Dyrektor Wykonawczy Komitetu Żydów Amerykańskich. Spotkanie prowadził Thomas Garrett, Sekretarz Generalny Wspólnoty Demokracji. Uczestnicy dyskusji odpowiedzieli m.in. na pytania o priorytety i działania, jakie mogą podjąć państwa i organizacje pozarządowe w celu ochrony i promocji wolności religii lub przekonań wobec wyzwań związanych z przeciwdziałaniem pandemii COVID-19.

Druga sesja, zorganizowana przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, dotyczyła relacji pomiędzy wolnością religii lub przekonań a zrównoważonym rozwojem. Jej uczestnicy zastanawiali się m.in. nad tym, jak członkowie wspólnot religijnych mogą przyczyniać się do osiągania założeń rozwojowych zapisanych w Agendzie na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030, z drugiej strony mając zapewniony udział w już osiągniętych celach rozwojowych.

Trzecią sesję, poświęconą związkom pomiędzy zapewnieniem wolności religii lub przekonań a bezpieczeństwem, poprowadził przedstawiciel mieszczącego się w Warszawie Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Dyskusje ogniskowały się wokół tego, jak dzięki współpracy pomiędzy różnymi aktorami międzynarodowymi można osiągnąć jednocześnie wolność religijną oraz bezpieczeństwo jako cele współzależne oraz komplementarne, a nie – jak czasem są one postrzegane – rywalizujące ze sobą.

Do obserwowania dyskusji zaproszonych zostało ponad 3000 organizacji społeczeństwa obywatelskiego i organizacji religijnych z całego świata.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mok/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.11.2020, 19:10
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ