Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Niezmienne poparcie Polski dla europejskich dążeń Gruzji przed Szczytem Partnerstwa Wschodniego w Rydze w maju br. wyraził we wtorek podczas roboczej wizyty w Tbilisi szef MSZ Grzegorz Schetyna. Polski minister odwiedził Gruzję wraz z szefami dyplomacji Szwecji i Danii – Margot Wallstroem oraz Martinem Lidegaardem.
– Pragniemy potwierdzić nasze poszanowanie dla integralności terytorialnej Gruzji, ale także podkreślić znaczenie Partnerstwa Wschodniego – mówił Grzegorz Schetyna podczas wspólnej konferencji prasowej ministrów. - Zaangażowanie na rzecz Partnerstwa Wschodniego wykonamy w 100 proc. a może nawet bardziej.
Podczas wizyty w Tbilisi minister Schetyna i gruzińska szefowa dyplomacji Tamar Beruczaszwili podpisali Protokół Ustaleń (tzw. „Memorandum of Understanding”) o dwustronnej współpracy w dziedzinach integracji europejskiej i euroatlantyckiej oraz rozpoczęciu procesu tzw. „Konferencji Tbiliskiej”. Nawiązuje ona do polsko-holenderskiej „Konferencji Utrechckiej” rozpoczętej w 1999 r. oraz polsko-macedońskiej „Konferencji Skopijskiej” zainagurowanej w roku 2010. Konferencja stanowi forum polskiej pomocy oraz wymiany doświadczeń między administracjami państwowymi w implementacji podpisanego w czerwcu 2014 r. między Gruzją a Unią Europejską tzw. Układu Stowarzyszeniowego (AA/DCFTA).
– Ta działająca pod auspicjami ministrów spraw zagranicznych forma partnerstwa opiera się na wymianie doświadczeń państw, które przeszły już proces europejskiej standaryzacji, z tymi krajami, które znajdują się w centrum tego procesu – mówił Grzegorz Schetyna – Taka forma Konferencji nie jest naszym znakiem zastrzeżonym. Jest to otwarty proces dla inspiracji innych państw członkowskich UE wobec państw aspirujących do Unii, czy to z regionu Partnerstwa Wschodniego, czy też z Bałkanów Zachodnich – zwrócił uwagę polski minister.
W trakcie wizyty trzej unijni ministrowie spraw zagranicznych odbyli rozmowy z prezydentem Gruzji Giorgim Margwelaszwilim, przewodniczącym parlamentu gruzińskiego Dawidem Usupaszwilin oraz premierem Iraklim Garibaszwilim. Spotkali się również z minister spraw zagranicznych Gruzji Tamar Beruczaszwili. Wizyta była ponadto okazją do rozmów z przedstawicielami opozycji parlamentarnej z partii Zjednoczony Ruch Narodowy i Wolni Demokraci, jak również reprezentantami społeczeństwa obywatelskiego w Gruzji. Podczas rozmów poruszono kwestię implementacji proeuropejskich reform oraz respektowania i postępów w dziedzinie przestrzegania praw człowieka i standardów demokratycznych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ azb/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 14.04.2015, 18:18 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |