Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Autorem pierwszego wystąpienia był wieloletni wykładowca uniwersytetu w Genewie profesor Lucius Caflisch.
Były dyrektor Departamentu Prawnego MSZ Konfederacji Szwajcarskiej, sędzia w Europejskim Trybunale Praw Człowieka i członek Komisji Prawa Międzynarodowego Narodów Zjednoczonych wygłosił wykład - "Prawo międzynarodowe w krainie światowej polityki i dyplomacji” (“The International Law in the Wonderlands of International Diplomacy and Politics”). Profesor Caflisch podkreślił, że minister Krzysztof Skubiszewski „stał się częścią światowej elity ekspertów prawa międzynarodowego”, mimo że w komunistycznej Polsce nie było to łatwe. Zdaniem szwajcarskiego prawnika traktowanie prawa międzynarodowego nie w kategoriach „abstrakcyjnych i teoretycznych”, lecz jako „narzędzia do zapewnienia harmonijnych stosunków międzynarodowych” znacznie ułatwiło profesorowi Skubiszewskiemu podjęcie obowiązków ministra spraw zagranicznych.
W ocenie prof. Luciusa Caflischa minister Skubiszewski był „właściwym człowiekiem, we właściwym czasie i na właściwym miejscu”.
Wiceminister Artur Nowak-Far wyliczając zasługi ministra Skubiszewskiego dla polskiej polityki zagranicznej, za największe osiągnięcie uznał „przeprowadzenie Polski od stanu zależności do suwerenności”. - Polityka zagraniczna Krzysztofa Skubiszewskiego stworzyła podwaliny przyszłego wejścia Polski do NATO i akcesji do Unii Europejskiej – dodał podsekretarz stanu w MSZ .
Organizatorami cyklu są Departament Prawno-Traktatowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Patronat nad wykładem objął Minister Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna.
Z ramienia Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk zgromadzonych w Sali Lustrzanej Pałacu Staszica w Warszawie powitał dyrektor Instytutu profesor Władysław Czapliński. Słuchaczami pierwszego z cyklu wykładów upamiętniających postać profesora Krzysztofa Skubiszewskiego, wybitnego znawcy prawa międzynarodowego i pierwszego ministra spraw zagranicznych Odrodzonej Rzeczypospolitej, byli polscy prawnicy i akademicy, warszawski korpus dyplomatyczny oraz pracownicy INP PAN i MSZ.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ tnt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 01.10.2015, 23:34 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |