Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Minister Czaputowicz wziął udział w pierwszym spotkaniu Koalicji dla Sahelu (komunikat)

12.06.2020, 19:58aktualizacja: 12.06.2020, 19:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

– Celem naszej współpracy jest zwalczanie transgranicznych sieci przestępczych, handlu ludźmi oraz zwiększenie odporności krajów Sahelu na kryzysy – powiedział minister Jacek Czaputowicz podczas dzisiejszej dyskusji Koalicji na rzecz Sahelu, zorganizowanej przez Unię Europejską oraz ugrupowanie G5 Sahel w formule wideokonferencji. Udział w niej wzięło ponad 60 przedstawicieli państw i organizacji międzynarodowych, w tym Organizacji Narodów Zjednoczonych i Unii Afrykańskiej.

W swoim przemówieniu szef polskiej dyplomacji zapewnił o pełnym poparciu Polski dla Koalicji i podkreślił jej znaczenie dla poprawy koordynacji i spójności międzynarodowych działań ukierunkowanych na ustabilizowanie sytuacji bezpieczeństwa w Sahelu. Miejscowe instytucje państwowe często nie są w stanie własnymi siłami stawić czoła rosnącej skali ataków terrorystycznych. Powodem niestabilności jest też niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb miejscowych społeczności.

– Aktywność Unii Europejskiej i Polski w regionie Sahelu jest wyrazem naszej solidarności i dowodem partnerskiego podejścia do przezwyciężenia wyzwań, które – pozostawione bez adekwatnej odpowiedzi – z dużym prawdopodobieństwem przyniosą negatywne następstwa dla mieszkańców Sahelu, innych części Afryki, ale także Europy – powiedział szef polskiego MSZ.

Minister Czaputowicz podkreślił też, że w ostatnich latach Polska udzieliła wsparcia wojskowego Czadowi i Mali. Szef polskiej dyplomacji zapewnił o poparciu dla procesu pokojowego w Mali, kraju współtworzącego Wspólnotę Demokracji.

***

G5 Sahel to regionalne ugrupowanie zrzeszające pięć krajów afrykańskich: Burkina Faso, Czad, Mali, Mauretanię i Niger, któremu od lutego br., na zasadzie rotacyjnej, przewodniczy Mauretania. G5 Sahel powstało w 2014 r. w celu zacieśnienia współpracy regionalnej. W 2017 r. w jego ramach utworzono Połączone Siły G5 Sahel przeprowadzające wspólne działania wojskowe w regionie.

Działania Koalicji opierają się na czterech filarach: Filar 1 - Walka z terroryzmem; Filar 2 - Zwiększenie zdolności wojskowych; Filar 3 - Wsparcie administracji państwowej; Filar 4 - Rozwój społeczno-gospodarczy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mst/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.06.2020, 19:58
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ