Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Minister Czaputowicz z wizytą w Pradze i Budapeszcie (komunikat)

27.05.2020, 21:29aktualizacja: 27.05.2020, 21:29

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Kwestie dwustronne, współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej i inicjatywy Trójmorza, a także rozmowy o wychodzeniu z kryzysu spowodowanego pandemią covid-19 i plany odmrażania gospodarek były głównymi tematami rozmów szefa polskiej dyplomacji z ministrami spraw zagranicznych Czech i Węgier podczas środowej wizyty w obu stolicach.

– W lipcu przejmiemy prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej. Warszawa dołoży wszelkich starań, aby wspólnie przezwyciężyć kryzys wywołany przez pandemię – podkreślił minister Jacek Czaputowicz podczas rozmów z czeskim ministrem spraw zagranicznych Tomašem Petřičkiem. Szef polskiego MSZ zaznaczył, że w 2020 roku przypada 30-lecie współpracy wyszehradzkiej, a jej sukces w znacznej mierze wynika z wysiłków czterech państw na rzecz koordynacji swoich stanowisk na forach organizacji międzynarodowych. – Przez te lata wypracowaliśmy sobie dobrą markę – dodał minister Czaputowicz.

Ministrowie podzielili się doświadczeniami w działaniach w czasie epidemii koronawirusa. Szef polskiej dyplomacji podkreślił wysiłki państw europejskich w celu repatriacji obywateli UE, którzy z powodu epidemii zostali uwięzieni w miejscach odległych od swoich domów. – W duchu europejskiej solidarności w ramach kampanii #LOTdodomu przetransportowaliśmy ponad 800 obywateli Unii Europejskiej. W tej grupie znalazło się 67 obywateli Czech – zauważył szef polskiej dyplomacji. Minister Czaputowicz jednocześnie podziękował stronie czeskiej za pomoc w transporcie polskich obywateli z Filipin, Kolumbii, Peru, Dominikany i Nepalu.

W Budapeszcie szef polskiego MSZ omówił ze swoim węgierskim odpowiednikiem, ministrem Péterem Szijjártó kwestie współpracy w ramach inicjatywy Trójmorza. – Widzimy potrzebę zidentyfikowania kluczowych projektów, które ułatwią zaangażowanie innych podmiotów, w tym potencjalnych inwestorów z USA. Jest to tym bardziej istotne wobec deklaracji Sekretarza Stanu USA Mike’a Pompeo o wyasygnowaniu przez Waszyngton 1 mld USD na wsparcie projektów Trójmorza – podkreślił minister Jacek Czaputowicz. Szef polskiego MSZ wyraził zadowolenie z faktu niedawnej deklaracji ministra Szijjártó o przystąpieniu Budapesztu do Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza.

Ministrowie rozmawiali także na temat współpracy energetycznej obu państw. Omówili perspektywy budowy środkowoeuropejskich korytarzy energetycznych.

Podróż ministra Jacka Czaputowicza w Pradze i w Budapeszcie była pierwszą oficjalną wizytą od 10 tygodni, tj. od czasu rozpoczęcia pandemii.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mst/ godl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.05.2020, 21:29
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ