Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Rosja, Bałkany Zachodnie, przyszłość nuklearnego porozumienia z Iranem, sytuacja w Syrii oraz finansowanie działań zewnętrznych UE w po 2020 r. były głównymi tematami dyskusji ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE podczas posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych w Luksemburgu.
Ministrowie omówili perspektywy rozwoju sytuacji w Rosji po wyborach prezydenckich oraz stan relacji z Rosją w świetle jej działań międzynarodowych. Rada odniosła się m.in. do działań rosyjskich na Ukrainie, w Syrii oraz do ataku z użyciem broni chemicznej w Salisbury. Ministrowie omówili także kwestię zagrożeń hybrydowych oraz nasilającą się politykę dezinformacji prowadzoną przez Rosję. – Wiele państw zwracało uwagę na konieczność utrzymania spójnej polityki państw UE wobec Rosji – zauważył minister Czaputowicz. Szef polskiej dyplomacji podkreślił także potrzebę solidarnej, zdecydowanej reakcji UE w obronie swoich interesów oraz demokratycznych wartości i ładu światowego opartego na prymacie prawa międzynarodowego.
Przedmiotem rozmów ministrów była również współpraca UE z państwami bałkańskimi, zwłaszcza w kontekście przygotowań do planowanego na maj 2018 r. szczytu UE - Bałkany Zachodnie w Sofii. Minister Czaputowicz podkreślił priorytetowe znaczenie stabilności Bałkanów Zachodnich dla UE i zapewnił o zaangażowaniu Polski we wspieranie integracji europejskiej regionu. - Unia Europejska opowiada się za polityką rozszerzenia UE o Bałkany w dalszej perspektywie, a obecnie wsparcia proeuropejskiej orientacji tych państw – zaznaczył szef polskiej dyplomacji.
Ministrowie odnieśli się także do aktualnych wydarzeń w Syrii, zwłaszcza do niedawnego ataku z użyciem broni chemicznej we Wschodniej Ghucie. - Podjęliśmy jako Rada decyzję wyrażającą solidarność z działaniami Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych dotyczącymi zbombardowania miejsc, w których produkowana jest broń chemiczna w Syrii – podkreślił minister Czaputowicz. Szef polskiego MSZ potępił użycie broni chemicznej i wezwał do pociągnięcia do odpowiedzialności osoby odpowiedzialne za ataki. Ministrowie podsumowali również stan przygotowań do konferencji na temat Syrii i regionu, która odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia br. w Brukseli.
Przedmiotem rozmów ministrów była także przyszłość nuklearnego porozumienia z Iranem oraz zaangażowanie Teheranu w regionie. Minister Czaputowicz przypomniał, że Francja, Wielka Brytania i Niemcy prowadzą rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi na temat utrzymania porozumienia i zaznaczył, że Polska opowiada się za znalezieniem kompromisu w tej kwestii i wspiera działania Unii Europejskiej w tym zakresie.
Rada omówiła ponadto polityczne aspekty architektury finansowej stosunków zewnętrznych UE po 2020 r. Minister Czaputowicz opowiedział się za zachowaniem odrębności Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa w nowych Wieloletnich Ramach Finansowych, podkreślając szczególną rolę sąsiedztwa w polityce zagranicznej UE. - Chodzi o pewien sygnał, że polityka sąsiedztwa jest ważna dla Unii Europejskiej, w związku z tym nie powinna być łączona z innymi działaniami Unii – zaznaczył szef polskiej dyplomacji.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ march/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 16.04.2018, 22:18 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |