Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Minister Jacek Czaputowicz na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej (komunikat)

07.07.2020, 21:04aktualizacja: 07.07.2020, 21:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej, 7 lipca w Wadowicach, minister Jacek Czaputowicz podziękował partnerom za przybycie do rodzinnego miasta Karola Wojtyły. – To bardzo istotne w kontekście setnej rocznicy urodzin papieża – powiedział szef polskiej dyplomacji.

– Ważne, aby Grupa Wyszehradzka w dalszym ciągu była skutecznym rzecznikiem interesów państw regionu Europy Środkowej. To nasze zadanie na czas polskiej prezydencji. Dobrą okazją dla strategicznego spojrzenia na Grupę Wyszehradzką stworzy jubileusz jej 30-lecia, który obchodzić będziemy w 2. połowie polskiego przewodnictwa, w lutym 2021 roku – podkreślił minister.

# # #

Spotkanie szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) inauguruje szóste już polskie przewodnictwo w V4. Polska przewodniczy V4 od 1 lipca 2020 do 30 czerwca 2021. Motto polskiego przewodnictwa brzmi "powrót na właściwe tory" ("back on track"). Główne cele V4 pod polskim przewodnictwem to: - silna V4 w silnej Europie; - powrót do normalności (w kontekście COVID-19); - wzmocnienie spójności wewnętrznej V4 i kontaktów społecznych; - silna cyfrowo Grupa Wyszehradzka.

Wizyta w Wadowicach była pierwszym osobistym spotkaniem ministrów spraw zagranicznych V4 od kilku miesięcy. Wydarzenie było okazją do podsumowania działań w ramach czeskiego przewodnictwa w V4 oraz zaprezentowania głównych założeń polskiej prezydencji w Grupie. Minister Jacek Czaputowicz podsumował: – Spotkanie było bardzo udane. Rozpoczęliśmy nim polskie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej na szczeblu szefów dyplomacji. Dzieje się to w nietuzinkowych czasach, w skomplikowanych okolicznościach wywołanych pandemią.

Wśród zagadnień, które szczególnie interesowały szefów delegacji, znalazły się: plany prezydencji Niemiec w UE, polityka rozszerzenia UE w kontekście sytuacji na Bałkanach, wschodnie sąsiedztwo UE, dyplomacja ekonomiczna i możliwość współpracy państw V4 w tym zakresie oraz relacje transatlantyckie i stosunki UE-Chiny. Ministrowie udzielili wsparcia ambitnym planom niemieckiej prezydencji w Radzie UE oraz zidentyfikowali możliwości dalszej wzmocnionej współpracy V4 w obszarze polityki międzynarodowej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ ryb/ godl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.07.2020, 21:04
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ