Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Minister Jacek Czaputowicz z wizytą na Malcie (komunikat)

22.11.2018, 19:35aktualizacja: 22.11.2018, 19:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Przed Unią stoi wiele wyzwań, z kluczowym: jak zapewnić jedność krajów członkowskich. Polska sprzeciwia się Unii dwóch prędkości, co mogłoby doprowadzić do procesów dezintegracyjnych wewnątrz UE - podkreślił szef polskiej dyplomacji podczas wizyty w Valletcie.

22 listopada?szef polskiego MSZ złożył wizytę na Malcie, gdzie został przyjęty przez prezydent Marie-Louise Coleiro Precę, spotkał się z premierem Josephem Muscatem, a także swoim odpowiednikiem Carmelo Abelą.

Jednym z najważniejszych tematów poruszanych przez ministra Jacka Czaputowicza w rozmowach z władzami Republiki Malty była przyszłość UE. - Wsparcie Polaków dla Unii jest jednym z największych pośród państw członkowskich, jeśli nie największym. Chcemy skutecznej i konkurencyjnej Europy, z czterema swobodami, bez podziałów - podkreślił w trakcie spotkania z premierem Josephem Muscatem szef polskiego MSZ.

Rozmowa ministrów Jacka Czaputowicza i Carmelo Abeli poświęcona była m.in. współpracy obu państw w ramach europejskiej polityki sąsiedztwa i zaangażowaniu Polski w rozwiązanie problemu nielegalnej migracji do Europy.

- Zgodziliśmy się, że Unia Europejska potrzebuje długoterminowej strategii w zakresie migracji i bezpieczeństwa. Polska intensyfikuje swoje zaangażowanie w inicjatywę wspierania tzw. południowego sąsiedztwa. Zwiększamy ilość środków, uczestniczymy w misjach EUNAVFOR Med Sophia, a także wzmacniamy południowe granice UE – powiedział szef polskiego MSZ po zakończeniu spotkania.

Podczas dzisiejszych rozmów w Valletcie strony polska i maltańska poruszyły też kwestie dwustronnej współpracy politycznej i gospodarczej. - Jesteśmy zainteresowani pogłębianiem relacji handlowych i silniejszą współpracą w zakresie inwestycji, szczególnie w obszarach finansów i bankowości, a także teleinformatyki, energii i turystyki – podkreślił szef polskiej dyplomacji podczas spotkania z ministrem Carmelo Abelą. Również ?w trakcie spotkania z prezydent Malty Marie-Louise Coleiro Precą szef polskiej dyplomacji zwracał uwagę na zainteresowanie zacieśnianiem więzi biznesowych pomiędzy oboma krajami.

W trakcie wizyty minister Jacek Czaputowicz wziął także udział w debacie publicznej, gdzie wygłosił wykład pt. „Europejskie Sąsiedztwo: wyzwania i możliwości”. Minister spraw zagranicznych mówił o znaczeniu Europejskiej Polityki Sąsiedztwa w obu jej wymiarach - południowym i wschodnim. Zaznaczył, że nasze wschodnie sąsiedztwo pozostaje dla Polski kluczowe z uwagi na jej położenie geograficzne, ale nasze zaangażowanie na Południu także rośnie. - Nasze wartości są podstawą naszej tożsamości i działań. Należą do nich poszanowanie rządów prawa i demokracji, praw człowieka, a także odpowiedzialność międzynarodowa - zaznaczył szef polskiego MSZ. W czasie wykładu minister podkreślił też znaczenie Partnerstwa Wschodniego i zwiększania współpracy z krajami, które do niego należą. Zwrócił ponadto uwagę na rosnącą współpracę Polski z państwami regionu Bałkanów Zachodnich.

W trakcie wizyty polska delegacja złożyła także dzisiaj wieniec pod pamiątkową tablicą upamiętniającą 13. polskich marynarzy z ORP Kujawiak, którzy zginęli w obronie wyspy podczas II wojny światowej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ nmk/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.11.2018, 19:35
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ