Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Minister Jacek Czaputowicz z wizytą w Genewie (komunikat)

24.02.2020, 19:20aktualizacja: 24.02.2020, 19:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

– W sytuacji utrzymujących się napięć międzynarodowych, naszym celem powinno być utrzymanie, a w miarę możliwości także wzmacnianie mechanizmów współpracy wielostronnej. System Organizacji Narodów Zjednoczonych stwarza ku temu najdogodniejsze warunki – powiedział minister spraw zagranicznych podczas pierwszego dnia wizyty w Genewie.

W pierwszym dniu pobytu w Genewie szef polskiego MSZ wystąpił na Forum Wysokiego Szczebla Konferencji Rozbrojeniowej. – Działania na rzecz rozbrojenia, nieproliferacji broni masowego rażenia oraz kontroli zbrojeń stanowią niezbędny element zapewnienia stabilizacji i bezpieczeństwa w wymiarze globalnym. Niezależnie od obecnego impasu, Konferencja Rozbrojeniowa pozostaje kluczowym organem powołanym do inicjowania i prowadzenia negocjacji rozbrojeniowych – podkreślił minister. Zaakcentował również, że jako członek Konferencji Rozbrojeniowej Polska wspomaga działania na rzecz rozbrojenia, nieproliferacji broni masowego rażenia oraz kontroli zbrojeń. Za priorytetowe zadanie uznał szybkie rozpoczęcie negocjacji nad Traktatem o zakazie produkcji materiałów rozszczepialnych do celów wojskowych (FMCT). Zaznaczył także, że kluczowym w tym roku wydarzeniem dla Polski jest Konferencja Przeglądowa Traktatu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej (NPT). – Liczymy, że przyniesie ona pewien przełom w trwającym od zeszłego wieku impasie, a tym samym wzmocni Traktat i jego dalszą implementację – powiedział szef polskiej dyplomacji.?

Szef polskiej dyplomacji uczestniczył też w spotkaniu ministerialnym inicjatywy „Sojusz na rzecz Multilateralizmu” z udziałem Federalnego Ministra Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec Heiko Maasa i Ministra do Spraw Europy i Zagranicznych Republiki Francuskiej Jean-Ives’a Le Driana. Sojusz na rzecz Multilateralizmu jest nieformalnym forum krajów prowadzących dyskusje na temat wzmacniania mechanizmów wielostronnych w oparciu o prawo międzynarodowe. Ma on na celu refleksję na temat reformy i modernizacji instytucji międzynarodowych zajmujących się w szczególności międzynarodowym prawem humanitarnym oraz prawami człowieka. – Polska jest zaangażowana w promocję przestrzegania prawa międzynarodowego zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Poszanowanie prawa międzynarodowego, a w szczególności międzynarodowego prawa humanitarnego, stanowiło jeden z głównych priorytetów Polski podczas naszego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ – zapewnił minister Czaputowicz na forum Sojuszu.?

Podczas panelu ministerialnego "Human Rights Situation in Crimea and Ukrainian Hostages of the Kremlin", minister Jacek Czaputowicz wziął udział w dyskusji wspólnie z ministrami spraw zagranicznych Łotwy, Litwy i Ukrainy dotyczącej sytuacji na Krymie. – Polska jest głęboko zaniepokojona sytuacją w zakresie praw człowieka na Krymie i represyjną polityką rosyjskiej administracji okupacyjnej – powiedział szef polskiej dyplomacji podczas panelu. Podkreślił jednocześnie zadowolenie z decyzji Rosji o uwolnieniu więźniów politycznych przetrzymywanych na jej terytorium. – Ten sukces społeczności międzynarodowej powinien motywować nas do dalszego podnoszenia świadomości na temat przypadków łamania prawa międzynarodowego i praw człowieka przez władzę okupacyjną na Krymie – powiedział minister.?

Minister Czaputowicz odwiedził również Europejską Organizację Badań Jądrowych (CERN), gdzie spotkał się z Dyrektor Generalną, Fabiolą Gianotti oraz polskimi naukowcami pracującymi w Organizacji. Podziękował polskim naukowcom za zaangażowanie w jej prace oraz podkreślił, że są oni najlepszą z możliwych wizytówek Polski za granicą, przyczyniając się do budowy naszego pozytywnego wizerunku w świecie. Zachęcił ich również do aplikowania na stanowiska kierownicze w CERN, gdzie pracuje lub przebywa na stypendiach około trzystu Polaków. Wyraził też nadzieję, że ich doświadczenia zdobyte w tej instytucji przełożą się na wzmocnienie krajowego potencjału badawczego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mom/ godl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.02.2020, 19:20
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ