Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Minister Rau wziął udział w spotkaniu Ministrów Spraw Zagranicznych państw NATO w Brukseli (komunikat)

05.04.2023, 15:23aktualizacja: 05.04.2023, 15:33

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

W dniach 4-5 kwietnia 2023 r. minister Zbigniew Rau wziął udział w spotkaniu Ministrów Spraw Zagranicznych Sojuszu Północnoatlantyckiego. Głównym tematem rozmów ministrów była reakcja na wojnę toczoną przez Rosję przeciw Ukrainie oraz przygotowania do lipcowego szczytu NATO w Wilnie.

Przy okazji spotkania odbyła się ceremonia powitania Finlandii jako 31. członka Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jednocześnie Ministrowie uczcili przypadającą 4 kwietnia 74. rocznicę podpisania Traktatu Waszyngtońskiego powołującego Sojusz do życia.

Obrady ministrów otworzyła sesja Komisji NATO-Ukraina, w której udział wziął szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. Minister Rau zaakcentował niezmienne poparcie Polski dla euroatlantyckich aspiracji Ukrainy. Przedstawił skalę polskiej pomocy i apelował o kontynuację wsparcia ze strony wszystkich sojuszników.

W trakcie dyskusji w gronie sojuszników z udziałem Szwecji, jako kraju zaproszonego do Sojuszu, minister Rau podkreśliła potrzebę utrzymania sojuszniczej jedności oraz wskazał na konieczność priorytetowego wzmacniania zdolności odstraszania i obrony w związku z zagrożeniem ze strony Rosji dla całego obszaru euroatlantyckiego. Wskazał również na potrzebę zwiększenia przez sojuszników nakładów finansowych na obronę i inwestycji w zdolności zapewniające bezpieczeństwo NATO. Przypomniał, że polskie wydatki na ten cel przekroczą w tym roku 4% PKB.

Szefowie resortów spraw zagranicznych NATO przeprowadzili też konsultacje z przedstawicielami czterech państw partnerskich z regionu Indo-Pacyfiku, tj. Australii, Japonii, Republiki Korei oraz Nowej Zelandii, a także z Wysokim Przedstawicielem ds. Zagranicznych UE, Josepem Borrellem. Omówili możliwości wspólnej odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę oraz inne wyzwania związane ze zmianami w globalnej architekturze bezpieczeństwa, w tym rosnącej pozycji Chin. Sojusznicy zgodzili się co do potrzeby dalszego rozwijania współpracy z partnerami, w celu skutecznej obrony wspólnych wartości i zasad prawa międzynarodowego.

Na marginesie posiedzenia szefów dyplomacji państw NATO minister Zbigniew Rau odbył spotkanie ze swoim japońskim odpowiednikiem panem Yoshimasą Hayashim. Ministrowie omówili stan bieżącej współpracy dwustronnej oraz współdziałania w cel dalszego wsparcia walczącej Ukrainy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kos/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.04.2023, 15:23
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ