Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Minister Witold Waszczykowski na posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych (FAC) w Luksemburgu (komunikat)

03.04.2017, 20:08aktualizacja: 03.04.2017, 20:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

– MSZ informuje:

– Mówiliśmy o wielu kryzysach, które otaczają Europę, w Syrii, w Libii, w Jemenie. Spotkaliśmy się z sekretarzem generalnym Ligi Państw Arabskich, który informował nas o sytuacji na Bliskim Wschodzie – poinformował minister Witold Waszczykowski po zakończeniu obrad Rady do Spraw Zagranicznych, które odbyły się w poniedziałek w Luksemburgu.

W czasie obrad ministrowie odnieśli się do wspólnego komunikatu Wysokiej Przedstawiciel i Komisji Europejskiej „Elementy strategii UE na rzecz Syrii” z 14 marca br., który wraz z konkluzjami Rady wskazuje główne kierunki strategii UE na rzecz zakończenia wojny w Syrii. Szefowie resortów dyplomacji państw UE potwierdzili gotowość Wspólnoty do dalszego wsparcia humanitarnego dla ludności syryjskiej oraz długofalowej pomocy w odbudowie Syrii, pod warunkiem rozpoczęcia procesu transformacji politycznej kraju. Minister Waszczykowski zapowiedział, że Polska jest gotowa włączyć się w te działania. – Aktualnym priorytetem powinna być kontynuacja pomocy humanitarnej. Polska aktywnie angażuje się w pomoc syryjskim uchodźcom w regionie – przypomniał.

Szefowie dyplomacji państw UE omówili dziś także przygotowania do konferencji w sprawie wsparcia dla przyszłości Syrii i regionu, która odbędzie się 5 kwietnia 2017 r. w Brukseli. – Będziemy informować o naszej pomocy humanitarnej, będę deklarował dalszą pomoc, również finansową – zapowiedział w rozmowie z dziennikarzami szef MSZ, który weźmie udział w środowej konferencji.

– Jesteśmy zaniepokojeni zagrożeniami dla bezpieczeństwa i rosnącymi potrzebami humanitarnymi w Jemenie. Po kilku latach konfliktu Jemen znajduje się na skraju całkowitego upadku, niosąc poważne zagrożenie dla stabilności regionu – powiedział minister Waszczykowski podczas drugiej sesji Rady, której głównym tematem była sytuacja humanitarna w Jemenie. W czasie sesji ministrowie zadeklarowali pełne wsparcie UE dla wysiłków podejmowanych pod auspicjami ONZ na rzecz wznowienia negocjacji i wypracowania porozumienia politycznego, które doprowadzi do zakończenia walk.

W dyskusji na temat sytuacji w Libii ministrowie odnieśli się do pierwszego spotkania tzw. Kwartetu na rzecz Libii, złożonego z przedstawicieli UE, Ligii Państw Arabskich, ONZ i Unii Afrykańskiej. Działania Kwartetu służyć mają poprawie koordynacji działań społeczności międzynarodowej i partnerów regionalnych na rzecz wsparcia Libii. W tym kontekście minister Waszczykowski przedstawił informację na temat niedawnej wizyty szefa libijskiej dyplomacji Mohameda Tahera Hamoudy Siali w Warszawie. – Podczas wizyty Polska podkreśliła wsparcie dla stabilizacji wewnętrznej, suwerenności i integralności terytorialnej Libii – zaznaczył szef polskiego MSZ.

Szef polskiej dyplomacji uczestniczył również w lunchu roboczym z udziałem Sekretarza Generalnego Ligii Państw Arabskich Ahmeda Aboula Gheita. Podczas spotkania omówiono współpracę obu organizacji na rzecz poprawy sytuacji bezpieczeństwa i zapewnienia stabilizacji na Bliskim Wschodzie. – Konieczne jest aktywne zaangażowanie organizacji w rozwiązywanie kluczowych wyzwań w regionie Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Oczekujemy większego zaangażowania państw arabskich w działania na rzecz politycznego rozwiązania konfliktów w regionie i wsparcia dla milionów ludzi potrzebujących pomocy humanitarnej – powiedział minister Waszczykowski.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ flo/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.04.2017, 20:08
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ