Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
O współpracy polsko-jordańskiej, stosunkach NATO-Rosja oraz skutkach referendum w Wielkiej Brytanii dla Unii Europejskiej mówił w wywiadzie dla The Jordan Times minister Witold Waszczykowski.
Minister Waszczykowski podkreślił w rozmowie z jordańskim dziennikiem, że „Polska, jako członek NATO, postrzega Jordanię jako jednego z najważniejszych partnerów Sojuszu w regionie Bliskiego Wschodu”. – Mamy świadomość, że zwalczając terroryzm i udzielając schronienia osobom uciekającym z obszarów ogarniętych wojną, Jordania przyjęła na siebie ogromny ciężar. Udowodniła tym samym, że jest odpowiedzialnym i godnym zaufania członkiem społeczności międzynarodowej. Naszym obowiązkiem jest wspierać władze i społeczeństwo jordańskie w tym szlachetnym działaniu. Dlatego też zamierzamy kontynuować i pogłębiać współpracę z Ammanem nie tylko w kwestiach gospodarczych i naukowych czy humanitarnych, ale również w sektorze obronności i bezpieczeństwa – mówił minister.
Mówiąc o sytuacji związanej z kryzysem syryjskim szef polskiego MSZ stwierdził, że „wszystko wskazuje, iż obecnie obserwujemy początek końca panowania Daesh w Syrii i Iraku”. Minister zaznaczył jednocześnie, że do pełnego wyeliminowania Daesh z regionu Bliskiego Wschodu, w tym przywrócenia bezpieczeństwa w obu krajach, konieczna jest dalsza efektywna współpraca wspólnoty międzynarodowej. – Nasza administracja i organizacje pozarządowe zaangażowane są w niesienie pomocy uchodźcom z Syrii na terenie Jordanii i Libanu – powiedział minister. Jak podkreślił szef MSZ już teraz polscy archeolodzy aktywnie angażują się w prace mające na celu ochronę syryjskich zabytków. – Jako pierwsi podjęli się szacowania szkód wyrządzonych światowemu dziedzictwu w Palmirze po wyparciu z tego miasta terrorystów z Daesh – dodał minister Waszczykowski.
Odnosząc się do możliwości zwiększenia dotychczasowej współpracy polsko-jordańskiej minister Waszczykowski zwrócił uwagę, że Polska to szybko rozwijające się państwo UE, w tym w dziedzinie ekonomicznej. Jesteśmy jednym z największych producentów żywności w UE. – Dlatego też, poza współpracą w sferze bezpieczeństwa i wojskową, widzę ogromne możliwości poszerzenia współpracy z Jordanią również w dziedzinie gospodarczej, ale i naukowej – podkreślił szef MSZ. Dodał również, że w ostatnich siedmiu latach nasza współpraca handlowa wzrosła niemal pięciokrotnie. Minister wyraził także nadzieję na dalszy jej rozwój – Oferujemy również Jordanii pomoc w wymiarze dwustronnym. Nasze nakłady na te działania systematycznie rosną. Moja dzisiejsza wizyta w Jordanii jest elementem tej polityki. Wspieramy Jordanię na forach unijnych – dodał. Szef polskiej dyplomacji wskazał także na polskie poparcie działań Ammanu na rzecz przyciągnięcia inwestycji zagranicznych, wdrożenia reform strukturalnych oraz tworzenia miejsc pracy w jordańskiej gospodarce również dla uchodźców. – W szczególności wspieramy przy tym wszelkie formy uprzywilejowanego traktowania Jordanii przez UE. Realizacji tych założeń służyć będzie uzgodniony plan Jordan Compact, który ma zostać przyjęty w niedalekiej przyszłości. Obejmuje on szeroki zakres instrumentów mających na celu ograniczenie negatywnych skutków napływu uchodźców i kryzysu syryjskiego oraz przekształcenie ich w potencjał rozwojowy dla jordańskiej gospodarki – powiedział szef polskiej dyplomacji.
Jak zaznaczył minister Waszczykowski, Rosja w swojej polityce zagranicznej dąży nieustannie do podgrzewania napięcia w relacjach międzynarodowych. – Dziś trudno jest powiedzieć jaką cenę trzeba by zapłacić za zaspokojenie wszystkich żądań wysuwanych przez Moskwę, tym bardziej, że podtrzymywanie napiętych relacji z wybranymi państwami Zachodu służy obecnej ekipie rządzącej w realizacji polityki wewnętrznej – powiedział minister Waszczykowski zapytany o obecny stan relacji NATO-Rosja. Szef polskiej dyplomacji wskazał, że liczne incydenty na Morzu Bałtyckim, groźby wysuwane pod adresem państw Europy Środkowej i Wschodniej oraz prowokacyjne manewry wojskowe zmuszają NATO do odpowiedniej reakcji i adekwatnej odpowiedzi poprzez m.in. stałą obecność militarną w krajach naszego regionu i w Polsce. Minister podkreślił jednocześnie, że nie jest to jednak polityka nastawiona na konfrontację z Rosją, a jedynie chęć wzmocnienia poczucia bezpieczeństwa w państwach „flanki wschodniej” Sojuszu.
– Musimy zdawać sobie sprawę z faktu, iż projekt europejski opuści najprawdopodobniej piąta gospodarka świata – zaznaczył szef polskiego MSZ komentując wyniki brytyjskiego referendum. Jednocześnie minister Waszczykowski zapewnił, że polskie społeczeństwo nie przejawia potrzeby organizowania takiego rodzaju referendum i przypomniał, że blisko 80% naszych obywateli popiera obecność Polski w zjednoczonej Europie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ ale/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 25.07.2016, 12:51 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |