Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Minister Zbigniew Rau na nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE w formule Gymnich (komunikat)

28.08.2020, 18:52aktualizacja: 28.08.2020, 18:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

- Skuteczne zaangażowanie w pomoc Białorusi będzie wyznacznikiem ambicji pełnienia globalnej roli przez Unię Europejską - powiedział Minister Zbigniew Rau podczas nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE w formule Gymnich w dniach 27-28 sierpnia br. w Berlinie.

Głównymi tematami spotkania były aktualna sytuacja na Białorusi oraz relacje UE z Turcją.

Minister Rau opowiedział się za wielotorowym zaangażowaniem Unii we wsparcie działań na rzecz rozwiązania kryzysu na Białorusi. Możliwe jest to wyłącznie w drodze autentycznego, konstruktywnego dialogu władzy z opozycją białoruską, którego rezultatem powinien być plan transformacji systemowej – odnotował szef polskiej dyplomacji. Ocenił, że konieczny jest zdecydowany sprzeciw wobec możliwych prób interwencji państw trzecich oraz poparł ideę mediacji ze strony Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Zaapelował także o wsparcie – wzorem ogłoszonego przez Polskę programu Solidarności z Białorusią – dla społeczeństwa obywatelskiego, a także potrzebę wypracowania przez Unię całościowej oferty dla Białorusi. Ministrowie wyrazili polityczne poparcie dla przekazanych przez Europejską Służbę Działań Zewnętrznych (ESDZ) propozycji objęcia sankcjami osób odpowiedzialnych za przeprowadzenie wyborów prezydenckich oraz użycie siły i represje wobec demonstrantów.

W kontekście relacji UE z Turcją ministrowie omówili zapowiedzi tureckich wierceń w szelfie kontynentalnym Grecji i w wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru oraz naruszenia przestrzeni powietrznej Grecji i zgodzili się co do konieczności adekwatnej reakcji na nie ze strony UE. Minister Rau wyraził solidarność z Grecją i Cyprem, popierając działania mediacyjne Wysokiego Przedstawiciela Josepa Borrella i prezydencji niemieckiej. Zaznaczył, że Turcja pozostaje ważnym partnerem Unii Europejskiej oraz sojusznikiem w NATO, a zachowanie współpracy z nią ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa UE, niezależnie od sytuacji wymagających reakcji UE w obronie Państw Członkowskich.

Ponadto, Minister Rau przeprowadził rozmowy z Josepem Borellem, Olivérem Várhelyim, Komisarzem UE ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa, jak również ministrami spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej, Niemiec, Danii oraz Rumunii.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ osz/ jar/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.08.2020, 18:52
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ