Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Minister Zbigniew Rau odbył szereg spotkań dwustronnych (komunikat)

19.06.2021, 18:57aktualizacja: 19.06.2021, 18:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Podczas pobytu w tureckiej Antalyi minister Zbigniew Rau, na marginesie Antalya Diplomacy Forum, spotkał się ze swoimi odpowiednikami m.in. z Turcji, Ukrainy, Rumunii i Iranu. Głównym tematem prowadzonych rozmów był szczyt Biden-Putin, jego rezultaty oraz konsekwencje.

Podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą minister Rau podkreślił, że Polska jako przyszły przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) liczy na ścisłą współpracę z Ukrainą. – Powinniśmy wspólnie przeanalizować możliwości efektywnego wykorzystania szansy polskiego przewodnictwa w kontekście procesu ugodowego i wsparcia ludności dotkniętej konfliktami – dodał minister Rau. Jednym z ważniejszych tematów rozmowy była także kwestia Nord Stream 2 (NS2). Ministrowie zaznaczyli, że Polska i Ukraina postrzegają ten projekt nie tylko z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego, ale także przez pryzmat bezpieczeństwa narodowego. – Zgadzamy się, że jeśli zostanie zrealizowany, osłabi Ukrainę i umożliwi Kremlowi wywieranie nacisku politycznego na szereg państw europejskich – powiedział polski minister spraw zagranicznych.

W czasie rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Rumunii Bogdanem Aurescu minister Rau zapewnił, że Polska przywiązuje dużą wagę do strategicznego partnerstwa z Rumunią we wszystkich wymiarach. – Rumunia jest wiarygodnym sojusznikiem NATO i ważnym partnerem Polski w UE. Mamy nadzieję, że mimo pandemii będziemy kontynuować intensywne kontakty polityczne – mówił minister Rau, Dodał także, że widzi potencjał do dalszej intensyfikacji naszej współpracy w sprawach europejskich, kwestiach regionalnych, bezpieczeństwa i obrony, energetyki i zrównoważonego rozwoju, rolnictwa, rozwoju regionalnego i infrastruktury. W czasie spotkania poruszono również kwestię Koncepcji Strategicznej NATO, która nada kierunek pracom NATO w najbliższych latach. – Bardzo ważne jest, aby ten strategiczny dokument dokładnie określał priorytety różnych zagrożeń w oparciu o ich wpływ na nasze bezpieczeństwo – powiedział minister Rau.

Od podziękowania za zaproszenie do udziału w Forum rozpoczęło się spotkanie szefa polskiego MSZ z jego tureckim odpowiednikiem. W czasie spotkania z ministrem Mevlütem Çavuşoğlu minister Rau wyraził zadowolenie z doskonałego stanu polsko-tureckich stosunków dwustronnych. Podziękował Turcji za rozszerzenie jej zaangażowania na wschodniej flance NATO, także poprzez wsparcie NATO-wskiej operacji Baltic Air Policing. – Liczymy na dalszą współpracę z Turcją – także w kontekście zbliżających się dyskusji na temat aktualizacji Koncepcji Strategicznej NATO – powiedział minister Rau. Zapewnił również swojego rozmówcę o tym, że Polska konsekwentnie wyraża poparcie dla europejskiej perspektywy Turcji. – UE i Turcja potrzebują siebie nawzajem jako wiarygodnych i stabilnych partnerów, w szczególności w obszarach bezpieczeństwa, walki z terroryzmem, handlu i migracji. Polska jest orędownikiem ambitnego i strategicznego charakteru przyszłych relacji UE-Turcja – zapewniał minister Rau.

Rozmawiając z ministrem spraw zagranicznych Iranu Mohammadem Dżawadem Zarifem minister Rau podkreślił, że we wspólnym interesie obu państw leży ustabilizowanie sytuacji na Bliskim Wschodzie i zapobieżenie dalszemu rozprzestrzenianiu broni jądrowej. Ma to kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Europy ze względu na jej bezpośrednie sąsiedztwo z Bliskim Wschodem. – Jesteśmy przekonani, że JCPOA (Joint Comprehensive Plan of Action, czyli porozumienie nuklearne z Iranem) może mieć pozytywny wpływ na sytuację na Bliskim Wschodzie. Jest to zasadniczy element globalnej architektury nieproliferacji i punkt odniesienia w toczącej się na ten temat debacie – powiedział minister Rau. Dodał także, że Polska popiera wszelkie pokojowe wysiłki mające na celu przeciwdziałanie bezpośrednim zagrożeniom dla bezpieczeństwa ruchu morskiego i lotniczego, swobody żeglugi oraz globalnych dostaw energii.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

ero/ lena/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.06.2021, 18:57
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ