Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: minister Zbigniew Rau uczestniczył w posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych w Brukseli (komunikat)

25.01.2021, 17:39aktualizacja: 25.01.2021, 17:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Minister Rau uczestniczył w posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych w Brukseli

Dyplomacja klimatyczna i energetyczna, dyskusja z ministrem spraw zagranicznych Japonii na temat sytuacji w Azji oraz współpraca UE z Wielką Brytanią w polityce zagranicznej i bezpieczeństwa były głównymi zagadnieniami poniedziałkowych obrad w Brukseli.

Ponadto, w ramach spraw bieżących, szefowie dyplomacji państw członkowskich Unii Europejskiej omówili stosunki transatlantyckie, program jądrowy Iranu, sytuację migracyjną w Bośni i Hercegowinie, rozwój wydarzeń w Hongkongu, Wenezueli i Etiopii, stosunki UE z Turcją, strategię dzielenia się przez UE szczepionkami, sprawę zamordowanego w Egipcie Giulia Regeniego oraz sytuację w Rosji.

W odniesieniu do tej ostatniej, minister Rau podkreślił, że niezbędna jest reakcja UE na pogarszającą się sytuację praw człowieka w Rosji, której jednym z przykładów jest próba zabójstwa, a obecnie aresztowanie Aleksieja Nawalnego. Szef polskiej dyplomacji potępił także brutalne tłumienie ostatnich demonstracji pokojowych w obronie Aleksieja Nawalnego, które miały miejsce w wielu miastach w Rosji. Dodał, że kolejne zmiany wprowadzane w rosyjskim ustawodawstwie znacząco ograniczają prawa człowieka i obywatelskie, w związku z czym tematyka ta powinna zajmować priorytetowe miejsce w relacjach Unii z Federacją Rosyjską. Minister Rau wspomniał także o konieczności rozważenia przez UE sankcji w odpowiedzi na ostatnie wydarzenia.

Szef polskiego MSZ odniósł się ponadto do sytuacji na Białorusi, przypominając o konieczności publikacji przez Komisję Europejską planu wsparcia gospodarczego dla demokratycznej Białorusi jako konkretnego sygnału dla walczącego zmianę społeczeństwa.

W kwestiach dotyczących dyplomacji klimatycznej i energetycznej podkreślono, że realizując swoje ambitne cele klimatyczne, UE musi zachować konkurencyjność. Nadrzędnym celem UE powinno pozostać bezpieczeństwo energetyczne, w związku z czym powinna ona dążyć do uniezależnienia się od dominujących dostawców energii.

W rozmowie ministrów z szefem dyplomacji Japonii, Toshimitsu Motegim, minister Rau wyraził poparcie Polski dla zwiększenia zaangażowania UE w Azji, zwracając uwagę na podobieństwa między japońską koncepcją Wolnego i Otwartego Indo-Pacyfiku i polityką UE w tym regionie. Zwrócił również uwagę, że pandemia COVID-19 pokazała, jak istotna jest współpraca pomiędzy państwami podzielającymi te same wartości na rzecz budowania odporności wobec zagrożeń dla bezpieczeństwa i stabilizacji.

Z kolei w odniesieniu do przyszłości relacji UE z Wielką Brytanią w obszarze spraw zagranicznych i bezpieczeństwa podkreślono, że w ocenie Polski istotna jest kompleksowa i bliska współpraca z Londynem. Jako priorytety współpracy wskazano sąsiedztwo UE i Bałkany Zachodnie, politykę wobec Rosji oraz koordynację sankcji międzynarodowych. Szef polskiej dyplomacji wyraził także poparcie dla umożliwienia Wielkiej Brytanii udziału w inicjatywach UE z zakresu obronności.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ kos/ par/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.01.2021, 17:39
Źródło informacji KRS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ