Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Minister Zbigniew Rau weźmie udział w spotkaniu szefów dyplomacji Trójkąta Weimarskiego (komunikat)

09.09.2021, 10:43aktualizacja: 09.09.2021, 11:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

MSZ informuje:

W piątek 10 września 2021 roku w Weimarze odbędzie się, na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Niemiec, rocznicowe spotkanie szefów dyplomacji w formacie Trójkąta Weimarskiego. W rozmowach, których tematem przewodnim będzie 30. rocznica powołania tego formatu, udział wezmą ministrowie spraw zagranicznych: Francji - Jean-Yves Le Drian, Niemiec – Heiko Maas i Polski - prof. Zbigniew Rau.

Wśród tematów zaplanowanych dyskusji znalazły się najbardziej aktualne zagadnienia międzynarodowe. Poprzednie spotkanie szefów dyplomacji państw Trójkąta Weimarskiego, z udziałem ministra Zbigniewa Raua, odbyło się 15 października 2020 roku w Paryżu.

Trójkąt Weimarski powołany został w sierpniu 1991 roku w Weimarze przez ówczesnych ministrów spraw zagranicznych Polski – Krzysztofa Skubiszewskiego, Francji – Rolanda Dumasa i Niemiec – Hans-Dietricha Genschera. Jego utworzenie miało na celu przezwyciężenie podziałów Europy poprzez integrację Polski ze strukturami europejskimi i euroatlantyckimi. Cel ten został osiągnięty poprzez przystąpienie Polski do NATO, a następnie do UE.

Obecnie Trójkąt Weimarski stanowi miejsce konsultacji i wypracowywania wspólnych stanowisk w ważnych sprawach polityki europejskiej. Celowi temu służą polityczne rozmowy na różnych szczeblach administracji rządowej. W kolejnych latach współpraca weimarska rozszerzona została o kontakty parlamentarzystów Polski, Francji i Niemiec.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

ero/ godl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.09.2021, 10:43
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ