Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Minister Zbigniew Rau wziął udział w dyskusji poświęconej sytuacji praw człowieka i wolności mediów na Białorusi (komunikat)

24.06.2021, 16:34aktualizacja: 24.06.2021, 17:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

"Wzywamy władze białoruskie do uwolnienia więźniów politycznych, liczonych już w setkach. Wśród nich jest ponad dwudziestu dziennikarzy i pracowników mediów, w tym Raman Pratasiewicz, dziennikarki TV Biełsat – Kaciaryna Andrejewa i Daria Czulcowa, jak również liderzy Związku Polaków na Białorusi: Andżelika Borys i Andrzej Poczobut, również będący dziennikarzem" – mówił minister Rau podczas dyskusji, która odbyła się na marginesie trwającej 47. sesji Rady Praw Człowieka ONZ.

Minister Zbigniew Rau wziął udział w dyskusji poświęconej sytuacji praw człowieka i wolności mediów na Białorusi

W swoim wystąpieniu szef polskiego MSZ mówił o dramatycznie pogarszającej się sytuację praw człowieka na Białorusi, będącej konsekwencją represyjnych działań władz białoruskich. Wśród wyjątkowo niepokojących zdarzeń, które nastąpiły od czasu ostatniej sesji Rady Praw Człowieka w marcu br., minister Rau wymienił aresztowanie i skazanie wybitnych przedstawicieli mniejszości polskiej na Białorusi i niezależnych dziennikarzy oraz zamknięcie portalu informacyjnego tut.by. Szczególną uwagę zwrócił na dokonane w wyniku zmuszenia do lądowania cywilnego samolotu aresztowanie blogera Ramana Pratasiewicza i jego partnerki, które wstrząsnęło społecznością międzynarodową.

"Ich późniejsze zaaranżowane wystąpienia telewizyjne i wymuszone zeznania są bardzo niepokojące i wyraźnie ukazują nieludzkie traktowanie obojga zatrzymanych" – powiedział szef polskiej dyplomacji na forum ONZ. Podkreślił przy tym wzajemne związki między prawami człowieka a wolnością mediów.

"Deklaruję trwałe zobowiązanie Polski dla dalszego wspierania niezależnych mediów służących społeczeństwu białoruskiemu, które w ostatnich miesiącach udowodniło swoje mocne przywiązanie do wartości demokratycznych" – zaznaczył minister Rau.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. ministrowie spraw zagranicznych Danii, Estonii, Litwy, Łotwy. Głos zabrała także m.in. Anaïs Marin, Specjalna Sprawozdawczyni ONZ ds. sytuacji praw człowieka na Białorusi.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ wni/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.06.2021, 16:34
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.