Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: minister Zbigniew Rau z wizytą w Republice Korei (komunikat)

15.03.2023, 12:52aktualizacja: 15.03.2023, 14:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

W dniach 13-15 marca br. szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau złożył wizytę w Republice Korei. Głównym celem wizyty był udział w konsultacjach politycznych z Ministrem Spraw Zagranicznych Republiki Korei Park Jin, w ramach łączącego oba kraje partnerstwa strategicznego.

Podczas konsultacji ministrowie omówili kwestie dotyczące współpracy dwustronnej, przede wszystkim politycznej i gospodarczej. Podczas dyskusji nt. aktualnej sytuacji międzynarodowej minister Zbigniew Rau i jego koreański odpowiednik Park Jin wymienili poglądy dotyczące w szczególności rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz jej implikacji dla sytuacji bezpieczeństwa w regionie Azji i Pacyfiku. Obaj Ministrowie zgodzili się, że rosyjska inwazja na Ukrainę jest podobnie postrzegana w stolicach obu krajów. Rozmowy wykazały dużą dynamikę partnerstwa strategicznego oraz perspektywy jego dalszego umacniania w wielu dziedzinach, np. cyberbezpieczeństwa, inwestycji i współpracy wojskowej. Dowiodły również zgodności poglądów między Polską a Republiką Korei odnośnie do najistotniejszych kwestii globalnych.

W ramach wizyty w Seulu szef polskiego MSZ spotkał się także z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Panem Kim Sung-han, a także z Ministrem Unifikacji - Panem Kwon Young-se. Tematem rozmów była wojna na Ukrainie oraz sytuacja bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim, a szerzej - w regionie Azji i Pacyfiku.

Minister Rau odwiedził strefę zdemilitaryzowaną oddzielającą oba państwa koreańskie, gdzie spotkał się z przedstawicielami sił ONZ oraz Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych, której Polska jest członkiem.

Wizyta w Republice Korei była również okazją do spotkania Ministra Raua z kadrą akademicką katedry polonistyki na seulskim Uniwersytecie Hankuk. Szef polskiej dyplomacji podziękował pracownikom katedry za ich wkład i zaangażowanie na rzecz promocji polskiego języka, polskiej kultury i wiedzy o Polsce w Republice Korei.

Na marginesie pobytu w Seulu Minister Rau udzielił wywiadu dla agencji prasowej Yonhap, która należy do czołowych mediów południowokoreańskich. W rozmowie z Yonhap szef polskiego MSZ omówił aktualny stan stosunków polsko-koreańskich, w szczególności w odniesieniu do współpracy obu państw w sferze przemysłów obronnych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kos/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.03.2023, 12:52
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ