Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Ministrowie spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej i państw regionu o przyszłości Partnerstwa Wschodniego (komunikat)

29.04.2021, 23:07aktualizacja: 29.04.2021, 23:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

MSZ informuje:

– Doceniamy strategiczne znaczenie Europejskiej Polityki Sąsiedztwa. Jej wschodni wymiar czyli Partnerstwo Wschodnie pozostaje nieodmiennie jednym z filarów i priorytetowych kierunków polskiej polityki wschodniej. Dla Polski, podobnie jak dla państw Grupy Wyszehradzkiej, utrzymanie Partnerstwa Wschodniego na liście priorytetów UE miało zawsze duże znaczenie z uwagi na jego stabilizacyjną rolę oraz promocję postępu gospodarczego w Europie Wschodniej. Razem inwestujemy w rozwój, bezpieczeństwo i stabilność w regionie – powiedział Minister Rau podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego.

Spotkanie odbyło się w ramach polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej i stanowiło element przygotowań do szczytu Partnerstwa Wschodniego, zaplanowanego na październik 2021 r. w Brukseli. Istotnym tematem rozmów była przyszłość Polityki Wschodniego Sąsiedztwa, w szczególności problematyka bezpieczeństwa. Na zaproszenie ministra Zbigniewa Raua w spotkaniu uczestniczyli również ministrowie spraw zagranicznych Portugalii, Finlandii i Szwecji, Komisarz UE ds. Sąsiedztwa i Rozszerzenia Olivér Várhelyi oraz Sekretarz Generalny ESDZ Stefano Sannino.

Ministrowie podkreślili rolę i szczególne zaangażowanie państw Grupy Wyszehradzkiej w politykę Partnerstwa Wschodniego oraz omówili przygotowania do Szczytu PW w Brukseli. Rozmówcy zaznaczyli, iż Partnerstwo Wschodnie okazało się jedną z najbardziej udanych inicjatyw polityki zagranicznej UE, przyniosło pozytywne zmiany w regionie i ma nadal znaczący potencjał transformacyjny w zakresie rozwoju gospodarczego, społecznego i regionalnego.

– W naszym długoterminowym i strategicznym interesie leży jak najbliższa integracja krajów PW z Unią Europejską, połączona z dalszą demokratyzacją i modernizacją krajów regionu. Szczególnego znaczenia cele te nabierają w kontekście coraz bardziej agresywnej polityki rosyjskiej w tej części kontynentu – powiedział minister Rau. Szef polskiej dyplomacji podkreślił również znaczenie przeprowadzenia jesienią br. Szczytu Partnerstwa Wschodniego oraz zaakcentował potrzebę wypracowania ambitnych celów Partnerstwa Wschodniego po 2020 roku. – Musimy nadać Partnerstwu ambitną wizję polityczną, która zawierać będzie konkretne cele do osiągnięcia w najbliższej i dalszej przyszłości. Zaś deklaracja Szczytu powinna odzwierciedlać różne aspiracje partnerów i oferować krajom stowarzyszonym perspektywę europejską, zgodnie z ich indywidualnymi wyborami – zaznaczył minister Rau.

Rozmówcy wskazali także na istotne znaczenie wsparcia dla krajów PW w walce z pandemią i rolę współpracy gospodarczej. Odnosząc się do tematu bezpieczeństwa minister Rau powiedział: ­– To nie przypadek, że właśnie teraz zaczynamy dyskusję o bezpieczeństwie w ramach Partnerstwa Wschodniego. Związane z tym wyzwania w Europie stale rosną. Uważamy, że debaty o bezpieczeństwie UE nie da się oddzielić od tego, co dzieje się u boku jej granic – na wschodzie i na południu. Jeśli chodzi o sąsiedztwo wschodnie, musimy przyznać, że sytuacja jest bardzo trudna. Wiele konfliktów pozostaje nierozwiązanych, a pojawiły się i nowe źródła napięć. Niemal we wszystkich przypadkach mamy do czynienia z Rosją.

Podczas wideokonferencji Ministrowie Grupy Wyszehradzkiej przyjęli wspólne oświadczenie, poświęcone przyszłości Partnerstwa Wschodniego, w którym podkreślili, że polityka UE wobec wschodnich partnerów musi być wiarygodna, dynamiczna i atrakcyjna. Powinna odzwierciedlać wspólne wartości, stanowiące fundament PW. Ministrowie zadeklarowali wolę utrzymania wsparcia i dalszego rozwoju Partnerstwa Wschodniego po 2020 roku.

Spotkania ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego odbywają się tradycyjnie w ramach każdego przewodnictwa Polski w tym formacie, który świętuje w bieżącym roku swoje 30-lecie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mok/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.04.2021, 23:07
Źródło informacji KRS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ