Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Nieformalna wideokonferencja ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE (komunikat)

14.08.2020, 22:11aktualizacja: 14.08.2020, 22:11

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

– Pomoc pokojowo protestującym Białorusinom musi stać się priorytetem Unii Europejskiej – powiedział minister Jacek Czaputowicz podczas wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE, która odbyła się w piątek, 14 sierpnia.

Ministrowie spraw zagranicznych omówili sytuację we wschodniej części Morza Śródziemnego oraz sytuację na Białorusi po wyborach prezydenckich przeprowadzonych 9 sierpnia.

W dyskusji nt. sytuacji we wschodniej części Morza Śródziemnego ministrowie omówili zapowiedzi tureckich wierceń w szelfie kontynentalnym Grecji oraz w Wyłącznej Strefie Ekonomicznej Cypru. Minister Jacek Czaputowicz wyraził solidarność z Grecją i Cyprem, popierając działania mediacyjne Wysokiego Przedstawiciela Josepa Borrella i prezydencji niemieckiej. – Turcja pozostaje ważnym partnerem UE w kwestiach m.in. migracyjnych i bezpieczeństwa, a istniejące w stosunkach UE z Turcją rozbieżności należy rozwiązywać w drodze dialogu – zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

W odniesieniu do Białorusi, Minister Jacek Czaputowicz zwrócił uwagę na masowy i pokojowy charakter protestów. – Trwające demonstracje są najliczniejsze od początku protestów i objęły większość miast. Mają one pokojowy charakter i odbywały się w formie „żywych łańcuchów solidarności” i marszów. W takiej sytuacji – podkreślił minister Czaputowicz – Unia musi wypracować całościową ofertę dla Białorusi – europejskiego sąsiada Unii, którego stabilność leży w interesie całej UE. Zaapelował także ponownie o rozpoczęcie dialogu pomiędzy białoruskimi władzami a obywatelami. Ministrowie omówili również możliwość rozpoczęcia procedury objęcia indywidualnymi sankcjami osób odpowiedzialnych za fałszowanie wyborów oraz za nieuzasadnione użycie siły wobec pokojowo demonstrujących obywateli.

Minister Czaputowicz zaapelował o szerokie wsparcie UE dla społeczeństwa obywatelskiego w formie m.in. stypendiów, ułatwień wizowych i wsparcia niezależnych dziennikarzy. Podkreślił konieczność gotowości Unii do mediacji między władzami a społeczeństwem, gdy sytuacja ku temu dojrzeje. Przedstawił także plan wsparcia białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego ogłoszony 14 sierpnia przez premiera Mateusza Morawieckiego, na który Rząd RP chce przeznaczyć 50 mln PLN.

Wysoki Przedstawiciel Josep Borrell poinformował również o działaniach UE w Libanie i Wenezueli. W Libanie UE udziela wsparcia finansowego dla poszkodowanych w wyniku eksplozji w Bejrucie 4 sierpnia. W Wenezueli UE angażuje się w próbę wypracowania porozumienia pomiędzy rządem i opozycją dotyczącego grudniowych wyborów.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mst/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.08.2020, 22:11
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ