Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
„Nie lękajcie się, zmieniajcie oblicze ziemi”: zdaniem premiera Nadrenii Północnej-Westfalii (NRW) Armina Lascheta „przesłanie św. Jana Pawła II pozostaje aktualne i może dać nam wsparcie w realizacji zadań, które dziś są przed nami, w Europie i na świecie”. Laschet w okolicznościowym nagraniu opublikowanym na Twitterze dodał, że „poprzez swój wkład w obalenie komunizmu i wzmocnienie Europy, Jan Paweł II przyczynił się do zjednoczenia Niemiec[...], a polsko-niemieckie pojednanie było dla niego kluczową kwestią”.
Wiceprzewodniczący federalnych struktur CDU to jeden z niemieckich polityków, którzy z inicjatywy Konsulatu Generalnego RP w Kolonii aktywnie włączyli się w akcję #ThankYouJohnPaul2 Konferencji Episkopatu Polski. Polskiego Papieża wspominali sekretarze stanu ds. europejskich Hesji, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynatu i Kraju Saary, przewodniczący parlamentu NRW Andre Kuper, pełnomocnik ds. Polonii w NRW Thorsten Klute, konsulowie z Czech, Węgier, Bułgarii, Ukrainy i Hiszpanii. Do akcji dołączył także były kapitan reprezentacji Polski i Schalke 04 Tomasz Wałdoch.
Politycy podkreślają, że „Papież ich dzieciństwa” Jan Paweł II „to jedna z najważniejszych postaci XX wieku, która zapisała się na kartach światowej historii”. Papież Polak „walczył o demokrację i prawa człowieka”, „utorował drogę do wolności w Europie”, „doprowadził do obalenia żelaznej kurtyny i umożliwił zjednoczenie Niemiec i Europy”.
Nagrania wspomnień i podziękowań są sukcesywnie zamieszczane w mediach społecznościowych – na Twitterze i Facebooku (@PLinKoeln) oraz na Instagramie (@PLinCologne).
Równolegle przypominamy o miejscach w okręgu, które odwiedził Jan Paweł II – dla wielu niezapomniana pozostaje np. jedyna dotychczas wizyta papieska w Zagłębiu Ruhry, podczas której Papież Polak został honorowym członkiem klubu Schalke 04 Gelsenkirchen. Jan Paweł II był także pierwszym papieżem, który odwiedził kolońską katedrę i pierwszym od XI wieku, który przybył do nadreńskiej metropolii.
W obchody setnej rocznicy urodzin Wielkiego Polaka zaangażowały się także lokalne środowiska polonijne: w Polskich Misjach Katolickich odbyły się symboliczne uroczystości i nabożeństwa, wspólnie pieczono papieskie kremówki, a Chór Benedictus z Wuppertalu wirtualnie odśpiewał „Barkę”.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ jml/ par/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 19.05.2020, 17:33 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |