Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Minister Grzegorz Schetyna wręczył dzisiaj nominacje nowym polskim ambasadorom. Andrzej Dycha będzie reprezentował Polskę w Nigerii, a Janusz Stańczyk obejmie placówkę przy Radzie Europy w Strasburgu.
– Z Nigerią łączą nas tradycyjnie przyjazne stosunki. Zależy nam na dalszym rozwijaniu bezpośrednich kontaktów politycznych, ekonomicznych oraz naukowych – powiedział minister Grzegorz Schetyna zwracając się do Andrzeja Dychy. – Budowaniu pozycji Polski na rynkach zachodnioafrykańskich oraz zapewnieniu realizacji polskich interesów w kluczowych kwestiach może służyć program GoAfrica – dodał minister.
Wręczając nominację Januszowi Stańczykowi szef dyplomacji pokreślił znaczenie wieloletniego doświadczenia nowego ambasadora na stanowisku dyrektora Departamentu Prawno-Traktatowego MSZ oraz jego wkład w prace komitetu ds. prawa międzynarodowego Rady Europy. – Pana wiedza i doświadczenie zostaną na pewno wykorzystane w pracy na stanowisku stałego przedstawiciela RP przy Radzie Europy, a także w codziennych kontaktach z Europejskim Trybunałem Praw Człowieka – powiedział minister Schetyna. – Rada Europy to nie tylko prawa człowieka, to także demokracja. To świetnie wpisuje się w priorytety polskiej polityki zagranicznej– ocenił szef dyplomacji.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Andrzej Dycha - Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Federalnej Republice Nigerii, w Republice Beninu, Republice Gwinei, Republice Kamerunu, Republice Wybrzeża Kości Słoniowej, Republice Sierra Leone oraz w Republice Togijskiej
W latach 2004-2007 pracował w Parlamencie Europejskim jako asystent posła, a następnie doradca w Sekretariacie Grupy Politycznej Unii na Rzecz Europy Narodów. Od 2007 do 2010 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W 2010 r. był Doradcą w Gabinecie Politycznym Komisarza ds. Rolnictwa. Od grudnia 2010 r. w Ministerstwie Gospodarki, gdzie pełnił funkcję społecznego doradcy ministra, a od 2011 r. podsekretarza stanu i krajowego koordynatora ds. współpracy RP z OECD. Absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego w 2002 r. (politologia, specjalność Integracja Europejska). Odbył również studia w Université Montesquieu Bordeaux IV (nauki polityczne).
Zna języki: francuski i angielski.
Janusz Stańczyk - Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny – Stały Przedstawiciel Rzeczypospolitej Polskiej przy Radzie Europy w Strasburgu
Ambasador tytularny. W 1992 r. został dyrektorem Departamentu Prawno-Traktatowego w MSZ, a w 1995 r. dyrektorem generalnym MSZ. W latach 1997–99 podsekretarz stanu w MSZ. Od 2000 do 2004 r. Stały Przedstawiciel RP przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Po powrocie do kraju w 2004 r. pełnił obowiązki dyrektora Departamentu Systemu Narodów Zjednoczonych i Problemów Globalnych MSZ. Od 2005 do 2007 r. ponownie na stanowisku wiceministra spraw zagranicznych. W latach 2007-2012 pełnił funkcję ambasadora RP w Królestwie Niderlandów oraz Stałego Przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej przy Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) w Hadze. Po powrocie ponownie objął stanowisko dyrektora Departamentu Prawno-Traktatowego MSZ. W 1977 r. ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1985 r. uzyskał stopień doktora nauk prawnych w Polskiej Akademii Nauk. Odbył również studia w Szkole Prawa Uniwersytetu w Saint Louis. Zna języki: angielski i francuski.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ mkz/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 02.07.2015, 20:30 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |