Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: o wzmacnianiu demokracji i prawach człowieka podczas Konferencji Ministerialnej Wspólnoty Demokracji (komunikat)

27.07.2015, 11:00aktualizacja: 27.07.2015, 11:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

- Przy wsparciu międzynarodowej społeczności budowaliśmy demokrację. Dziś w duchu solidarności chcemy nasze doświadczenia przekazywać innym – mówiła podsekretarz stanu Henryka Mościcka-Dendys podczas zakończonej w piątek Konferencji Ministerialnej Wspólnoty Demokracji.

Wiceminister Mościcka-Dendys stała na czele polskiej delegacji na VIII Konferencję Ministerialną Wspólnoty Demokracji, która odbyła się w dniach 22-24 lipca 2015 r. w San Salwador. W spotkaniu uczestniczyło ponad 80 oficjalnych delegacji oraz wielu przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, biznesu, młodzieży i parlamentarzystów. Tematem przewodnim spotkania była demokracja i rozwój.

Podczas swojego wystąpienia wiceszefowa polskiej dyplomacji odniosła się do negatywnych zjawisk na świecie, które wpływają na pogorszenie stanu demokracji, osłabienie swobód obywatelskich i ograniczenie przestrzeni dla społeczeństwa obywatelskiego. - Polska transformacja demokratyczna jest niezbitym dowodem na silne związki pomiędzy demokracją i rozwojem. Z wielkim entuzjazmem i przy wsparciu międzynarodowej społeczności budowaliśmy demokrację, dobre rządzenie i rządy prawa. Dziś w duchu solidarności chcemy nasze doświadczenia przekazywać innym –mówiła.

W czasie Konferencji przyjęto Deklarację Ministerialną, potwierdzającą przywiązanie do demokracji, wolności i praw człowieka, wartości stojących u podstaw Wspólnoty Demokracji. Podczas konferencji odbyły się liczne spotkania: Forum Młodych, Forum Parlamentarne, Forum Społeczeństwa Obywatelskiego oraz Forum Biznesu oraz dzień dialogów. W ich trakcie debatowano nad różnymi aspektami procesów demokratyzacyjnych.

W ramach programu dnia dialogów grupa robocza ds. edukacji na rzecz demokracji, której przewodniczą wspólnie Polska i Mongolia, zorganizowała sesję poświęconą znaczeniu edukacji obywatelskiej. W wydarzeniu wziął udział m.in. szef MSZ Mongolii Lundeg Purevsuren oraz wiceminister ds. edukacji Salwadoru Herlinda Handal. - Polska ma bogate doświadczenie w zakresie edukacji dla demokracji. Nie tak odległa historia Polski pokazuje, że inwestowanie w edukację jest kluczowe zarówno dla demokracji, jak i rozwoju. Na własnym przykładzie mogliśmy zobaczyć wpływ aktywności studenckiej na przemiany w naszym kraju – zaznaczyła wiceminister Mościcka-Dendys.

Podczas Konferencji polska delegacja zorganizowała m.in. koncert pianisty Józefa Olechowskiego. Przy tej okazji wiceminister Mościcka-Dendys uhonorowała Konsula Honorowego RP dr Victor Jorge Saca Tueme odznaczeniem Bene Merito za jego szczególne zasługi dla promocji Polski. Podpisano również umowę o realizacji polskiego projektu współpracy rozwojowej w Salwadorze. Była amerykańska Sekretarz Stanu Madeleine Albright została uhonorowana nagrodą im. Prof. Bronisława Geremka za jej zaangażowanie w powstanie Wspólnoty Demokracji i promowanie demokracji i wolności na świecie.

Na marginesie konferencji wiceminister Henryka Mościcka-Dendys odbyła spotkania bilateralne z ministrem spraw zagranicznych Salwadoru Hugo Martinezem, wiceministrem spraw zagranicznych Kostaryki Alejandro Solano Ortizem oraz wiceministrem spraw zagranicznych Gwatemali Carlosem Martinezem Alvorado. Wśród poruszanych tematów znalazła się m.in. intensyfikacja współpracy politycznej i gospodarczej.

Wspólnota Demokracji powstała 15 lat temu jako międzyrządowa organizacja działająca na rzecz umacniania instytucji demokratycznych. Zakończony właśnie szczyt stanowił zwieńczenie dwuletniego przewodnictwa Salwadoru w pracach Wspólnoty Demokracji. Przewodnictwo Wspólnoty na kolejne dwa lata przejęły Stany Zjednoczone.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ mkz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.07.2015, 11:00
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ