Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: „Ojcu" - młodzi montrealczycy kręcą film o zbrodni winnickiej (komunikat)

23.09.2014, 13:10aktualizacja: 23.09.2014, 13:10

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

W Montrealu powstaje fabularyzowany dokument oparty na historii zbrodni dokonanej pod koniec lat 30. XX wieku przez NKWD na mieszkańcach Winnicy. Projekt jest współfinansowany z funduszy MSZ przeznaczonych na współpracę z Polonią i Polakami za granicą.

„Ojcu”, to debiut reżyserski Diany Skayi - Polki, urodzonej w Armenii i mieszkającej w Kanadzie, którą z Winnicą łączy tragiczna historia rodziny. Scenariusz jest oparty na poemacie autorstwa ciotki Diany Skayi - Aliny Bandrowskiej, opisującym historię Adama Bandrowskiego – ojca Aliny. Adam - nauczyciel winnickiego technikum rolniczego, młody poeta, został aresztowany zimą 1938 roku przez NKWD. Podzielił los ponad 13 tysięcy polskich, ukraińskich i rosyjskich mieszkańców Winnicy zamordowanych przez sowieckie władze pod pretekstem zwalczania wrogów ustroju komunistycznego i szpiegostwa na rzecz Polski. Ciała ofiar zakopano w tajemnicy w masowym grobie w winnickim parku.

Zbrodnię ujawniono dopiero w 1943 roku, niemal równocześnie ze zbrodnią w Katyniu. W Winnicy zginęli wyłącznie cywile, a ich tragedia pozostaje wciąż mniej znanym epizodem stalinowskich zbrodni.

Ekipa filmu to w większości młodzi Polacy mieszkający w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych – zawodowcy i amatorzy. Rolę Adama Bandrowskiego zagrał Antoni Porowski, pracujący na co dzień w Nowym Jorku. Na planie towarzyszy mu pochodząca z Ukrainy, debiutująca Olesja Achtemijczyk. Autorem zdjęć jest Jan Belina-Brzozowski, absolwent łódzkiej „Filmówki”. Zdjęcia do filmu powstały w lipcu i sierpniu w Montrealu i Rawdon. Za scenerię więzienia NKWD posłużyły podziemia polskiego Konsulatu w Montrealu.

Projektowi patronują: Konsulat Generalny RP w Montrealu, a także Ambasada RP w Kijowie i Konsulat Generalny RP w Winnicy, które podczas zbierania materiału pomogły w dotarciu do niedostępnych na co dzień źródeł. Dzięki pomocy winnickiego konsulatu, w archiwum NKWD udało się odnaleźć oryginalny nakaz aresztowania, dokumentację śledztwa, wyrok śmierci i późniejszy akt rehabilitacji Adama Bandrowskiego.

Produkcja jest współfinansowana ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przeznaczonych na współpracę z Polonią i Polakami za granicą w 2014 roku.

Ekipa wciąż zbiera środki, które umożliwią zakończenie i promocję projektu. Informacje na temat możliwości wsparcia projektu można uzyskać pod adresem: ojcufilm@gmail.com .

Więcej informacji na temat projektu w tym trailer filmu można znaleźć na stronie MSZ:

http://www.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/0_ojcu____mlodzi_montrealczycy_kreca_film_o_zbrodni_winnickiej

I Konsulatu Generalnego RP w Montrealu:

http://www.montreal.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/0_ojcu____mlodzi_montrealczycy_kreca_film_o_zbrodni_winnickiej

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ amt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.09.2014, 13:10
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ