Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Polonia i Polacy za granicą obchodzą swoje święto i promują Polskę (komunikat)

02.05.2015, 11:04aktualizacja: 02.05.2015, 11:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Polacy z całego świata świętują 2 maja Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Z tej okazji w portalu społecznościowym Twitter Ministerstwo Spraw Zagranicznych prezentuje ciekawe projekty i osiągnięcia Polaków mieszkających poza granicami naszego kraju. Zachęcamy do dzielenia się swoimi działaniami na platformie mikroblogowej.

Kultura, nauka, a także sport to dziedziny, w których szczególnie aktywni są Polacy organizując szereg interesujących przedsięwzięć.

Światową sławą cieszą się polskie wynalazki, jak chociażby trójwymiarowe atlasy mózgu autorstwa profesora Wiesława Nowińskiego z Agency for Science, Technology and Research (ASTAR) w Singapurze. Pomagają one neurochirurgom leczyć i ratować życie pacjentów. Polacy są znani na świecie także ze swoich odkryć archeologicznych zwłaszcza w Ameryce Południowej. Odkrycia polskich badaczy w Gwatemali trafiły m.in. na listę 100 najważniejszych odkryć wszechczasów tygodnika „Time”. W Peru polscy archeologowie odkryli bogato wyposażony grobowiec arystokratów cywilizacji ludu Wari, którzy stworzyli podwaliny pod państwo Inków. Z kolei polscy architekci mają swój wkład w rozwój architektury Tbilisi czy Baku. Warto przypomnieć, że Krystyn Olszewski był jednym z twórców sukcesu architektonicznego Singapuru.

Polacy poza naszymi granicami kształtują także światowe trendy mody, której jedną z ikon jest Polka Barbara Hulanicki. W latach 60. przybliżała ona modę Brytyjczykom. W jej kultowym sklepie „Biba” częstymi gośćmi były gwiazdy epoki – członkowie the Beatles i the Rolling Stones, Yoko Ono czy David Bowie. Polonia i Polacy za granicą organizują również ważne wydarzenia kulturalno-sportowe. Jednym z największych przedsięwzięć ostatnich lat był zorganizowany w Irlandii w 2015 roku PolskaÉire2015. W trakcie kilkudniowej imprezy zorganizowanych zostało blisko 150 imprez. - Koordynowaliśmy 15 projektów, a włączyła się w to cała Irlandia – mówiła 29 kwietnia Edyta Jankowska, prezes Towarzystwa Irlandzko-Polskiego: Irish-Polish Society – IPS podczas spotkania zorganizowanego w Warszawie z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą.

MSZ oraz Polonia i Polacy mieszkający za granicą przykładają szczególne znaczenie do rozwoju polskiej oświaty. Warto w tym miejscu wspomnieć o współfinansowanym przez resort dyplomacji projekcie Biało-Czerwone ABC, program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie. Dzięki niemu pomocą zostało objętych ponad 100 placówek oświatowych na Ukrainie, w których uczy się ponad 10 000 polskich uczniów.

W ramach obchodów Dnia Polonii i Polaków za Granicą przedstawiciele organizacji polonijnych spotkali się 29 kwietnia z ministrem spraw zagranicznych Grzegorzem Schetyną i marszałkiem Senatu RP Bogdanem Borusewiczem. Podczas spotkania dyskusja poświęcona była możliwościom współpracy między Polską i Polakami za granicą oraz formami wsparcia Polonii przez MSZ. – Chcemy pomagać Polonii i Polakom za granicą i chcemy to robić w najlepszy sposób – powiedział szef polskiej dyplomacji. W MSZ za współpracę z Polonią odpowiada Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą. W lutym br. departament opublikował praktyczny przewodnik dla Polaków, którzy chcą realizować projekty przy pomocy środków publicznych. Publikacja „Polska dyplomacja z Polonią i dla Polonii” pokazuje możliwości dofinansowywania różnych inicjatyw zarówno przez polskie placówki dyplomatyczne i konsularne oraz poprzez udział w corocznym konkursie dotacyjnym organizowanym przez MSZ.

Więcej na temat Dnia Polonii można znaleźć w komunikacje na stronie głównej portalu MSZ http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/2_maja_swietem_polonii_i_polakow_za_granica

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ gma/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.05.2015, 11:04
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ