Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Polska dyplomacja czasów II wojny światowej na zdjęciach (komunikat)

24.09.2014, 23:16aktualizacja: 24.09.2014, 23:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Album zawierający kilkaset unikatowych fotografii ilustrujących polską polityką zagraniczną oraz funkcjonowanie MSZ w okresie 1939-1945 przedstawiła dzisiaj w Domu Spotkań z Historią wiceminister Katarzyna Kacperczyk.

Wiele z umieszczonych w albumie „Dyplomacja polska w okresie II wojny światowej” zdjęć nie było wcześniej publikowanych i po raz pierwszy trafia do rąk czytelników i badaczy. Autorem publikacji, przygotowanej przez MSZ i wydanej nakładem Wydawnictwa Sejmowego, jest Marek Pernal. W prezentacji albumu uczestniczył również wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Piotr M. Majewski.

- Okres wojny był świadectwem profesjonalności i odpowiedzialności członków polskiego korpusu dyplomatycznego, pełniących swą misję w bezprecedensowo trudnych, nieprzewidzianych okolicznościach historycznych - powiedziała wiceminister Katarzyna Kacperczyk podczas uroczystej prezentacji albumu. - Wspomnienie osób, miejsc i faktów związanych z wojenną historią MSZ i jego pracowników nie powinno być jedyną refleksją płynącą z albumu – zaznaczyła. - Dzisiaj przed polską polityką zagraniczną stoją inne wyzwania niż w latach 1939-1945, ale pewien aspekt pozostaje niezmienny. Dyplomacja jest wyjątkowym rodzajem służby publicznej. Jest misją, której niezbywalnym elementem powinna być patriotyczna i obywatelska postawa wszystkich członków korpusu służby zagranicznej. Działaniem, którego celem jest długofalowe dobro państwa, jego trwałość, stabilność i bezpieczeństwo – podkreśliła minister Kacperczyk.

Wydanie albumu związane jest dwiema ważnymi rocznicami, 75. rocznicą wybuchu wojny i przypadająca w przyszłym roku 70 rocznicę jej zakończenia. W albumie opublikowano fotografie dokumentów, traktatów, miejsc i wydarzeń związanych z polityką zagraniczną w czasie II wojny światowej, a także najważniejszych postaci tego okresu. Wśród nich znaleźli się zawodowi dyplomaci tacy jak np. ambasador RP w Berlinie Józef Lipski, ale też osoby, które włączyły się w misję prowadzoną przez MSZ, np. Jerzy Gedroyć, Artur Rubinstein, czy Jan Karski.

W trakcie prezentacji albumu, autor publikacji Marek Pernal, przedstawił uczestnikom spotkania historię powstawania albumu i gromadzenia materiałów ikonograficznych.

Prezentacji towarzyszyła emisja dwóch części filmu dokumentalnego „Ministerstwo Spraw Zagranicznych czasu wojny” oraz pokaz wystawy dotyczącej m.in. czołowych postaci polskiej dyplomacji po 1939 roku. Projekty zostały zrealizowane przez Wydział Wiedzy Historycznej MSZ.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.09.2014, 23:16
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ