Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
– Uznajemy, że dziedzictwo kulturowe jest ważnym elementem tożsamości kulturowej społeczności, grup i jednostek, a także spójności społecznej – podkreślił dzisiaj w imieniu 137 państw ONZ Zastępca Stałego Przedstawiciela RP przy Biurze NZ w Genewie Jerzy Baurski.
W wystąpieniu, które poświęcone było celowemu niszczeniu dziedzictwa kulturowego, polski przedstawiciel w trakcie sesji Rady Praw Człowieka ONZ podkreślił, że szkody dla dziedzictwa kulturowego któregokolwiek narodu oznaczają szkody dla dziedzictwa kulturowego całej ludzkości. -Mając na uwadze znaczenie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Międzynarodowego Paktu Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych oraz Deklaracji Wiedeńskiej każdy ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym – zaznaczył Zastępca Stałego Przedstawiciela RP.
Głównym celem polskiego wystąpienia było zdecydowane potępienie niszczenia m.in. zabytków archeologicznych i miejsc kultu, a także zbiorów muzealnych, książek i rękopisów. Incydenty takie miały miejsce w ostatnim czasie w Syrii, Iraku, czy Mali. W poniedziałek Polska zwróciła uwagę na konieczność zaprzestania dalszego niszczenia dziedzictwa kulturowego. Wskazała, że takie akty naruszają prawo do korzystania z dziedzictwa kulturowego oraz dostępu do niego, w tym prawo członków wspólnot religijnych do manifestowania swojej wiary w miejscach kultu.
Skala poparcia przez szereg państw dla inicjatywy potwierdza znaczenie problemu poruszonego przez Polskę na forum ONZ.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ azb/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 23.03.2015, 18:16 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |