Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: polsko-niemieckie rozmowy o konflikcie na Ukrainie (komunikat)

02.10.2014, 10:25aktualizacja: 02.10.2014, 10:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Kryzys ukraiński i jego znaczenie dla bezpieczeństwa międzynarodowego były głównym tematem spotkania podsekretarza stanu Leszka Soczewicy z szefem Komisji Obrony niemieckiego Bundestagu Hansem-Peterem Bartelsem. Rozmowa miała miejsce 1 października w Warszawie.

Wiceminister Soczewica podkreślił, że Polska z dużym niepokojem odbiera wydarzenia za swoją wschodnią granicą. – Zmiany w polityce Rosji mają charakter trwały i na skutek działań propagandowych cieszą się znaczącym poparciem społeczeństwa rosyjskiego. W tym kontekście sprawy obronności nabierają nowego znaczenia – zwrócił uwagę wiceszef polskiej dyplomacji. Rozmówcy zgodzili się, że wyzwanie rzucone przez Rosję euroatlantyckiej architekturze bezpieczeństwa wymaga zdecydowanych działań. – NATO oraz UE dysponują wystarczająco dużym potencjałem, by skutecznie zapobiec podważaniu przez Rosję porządku międzynarodowego i zapewnić bezpieczeństwo swoim członkom – powiedział wiceminister Soczewica. Dodał, że kluczowe znaczenie ma jednak konsekwentne i długofalowe stosowanie uzgodnionych środków nacisku na Rosję, w tym międzynarodowych sankcji.

Wiceminister wyraził też polskie oczekiwanie aktywnego włączenia się Niemiec w realizację uzgodnionych podczas szczytu NATO w Newport środków wzmocnienia wschodniej flanki sojuszu. Z kolei niemiecki gość podkreślił znaczenie dwustronnej współpracy wojskowej, m.in. w formie wspólnych ćwiczeń.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ kfk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.10.2014, 10:25
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ