Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Rady Europy przyjmuje deklarację w Reykjaviku (komunikat)

18.05.2023, 11:48aktualizacja: 18.05.2023, 11:50

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje:

Rada Europy w dniu 16 bm. przyjęła na spotkaniu szefów państw i rządów na Islandii deklarację końcową „Zjednoczeni wokół naszych wartości”, w której podkreślono uniwersalną zasadę, że ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne, w tym przemoc seksualna związana z konfliktami, w szczególności gwałt, nie podlegają przedawnieniu.

W tekście znalazł się również zapis dotyczący reparacji wojennych. Tylko poprzez poszanowanie prawa do prawdy, sprawiedliwości, reparacji i gwarancji niepowtarzalności możliwe będzie przezwyciężenie przeszłości i stworzenie solidnych podstaw do budowania jedności w duchu harmonii i współpracy z poszanowaniem praw człowieka, demokracji i rządów prawa.

Deklaracja końcowa Rady Europy ma symboliczne znaczenie dla polskich starań o uzyskanie odszkodowania za straty wyrządzone niemiecką agresją i okupacją w latach 1939-45. Dokument został podpisany również przez kanclerza Niemiec.

Przypomnijmy, że Niemcy nigdy nie poniosły pełnej odpowiedzialności za działania swojego prawnego poprzednika w czasie II w. św. na terytorium Polski. Rząd Polski uważa, że Republika Federalna Niemiec powinna podjąć systemowe działania prowadzące do zrekompensowania przez Niemcy strat poniesionych przez Polskę.

Polskę reprezentował w Reykjaviku Prezydent RP Andrzej Duda. Obecny był także sekretarz stanu ds. europejskich w MSZ, Pełnomocnik Rządu do spraw Odszkodowań za Szkody Wyrządzone Agresją i Okupacją Niemiecką w latach 1939-1945 Arkadiusz Mularczyk.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ godl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.05.2023, 11:48
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.