Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Rozmowy ministra Jacka Czaputowicza nt. sytuacji na Białorusi z premierem Albanii oraz ministrami spraw zagranicznych Słowacji i Szwecji (komunikat)

19.08.2020, 23:11aktualizacja: 19.08.2020, 23:11

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

– MSZ informuje:

Sytuacja na Białorusi była tematem rozmów telefonicznych ministra Jacka Czaputowicza z przedstawicielami Albanii, Słowacji i Szwecji – państw tworzących aktualnie Trójkę OBWE.

– Musimy wysłać Białorusinom mocny sygnał, że nie są sami i mogą liczyć na wsparcie ze strony społeczności międzynarodowej – powiedział szef polskiej dyplomacji w trakcie rozmowy z szefem albańskiego rządu Edim Ramą, pełniącym aktualnie funkcję Przewodniczącego OBWE. W tym kontekście minister wyraził poparcie dla inicjatywy dotyczącej pomocy ze strony Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w znalezieniu rozwiązania dla wewnętrznego kryzysu na Białorusi. Rozmówcy uznali, że OBWE, której Republika Białorusi jest członkiem, ma mandat oraz niezbędne instrumenty do tego, aby ułatwić stworzenie warunków dla dialogu władzy i społeczeństwa.

Szef polskiego MSZ podzielił się z rozmówcą informacjami o działaniach Warszawy na forum Unii Europejskiej oraz o polskim planie „Solidarni z Białorusią”. Poinformował także o swojej rozmowie ze Swiatłaną Cichanouską.

W rozmowie z szefami dyplomacji Słowacji, Ivanem Korčokiem i Szwecji, Ann Lindh, minister Czaputowicz wyraził jednoznaczne poparcie dla zaangażowania OBWE w pomoc Białorusi. Oboje jego rozmówcy zgodzili się, że pilnie trzeba określić parametry możliwie najskuteczniejszego wsparcia ze strony OBWE.

Minister Czaputowicz zaznaczył, że społeczność międzynarodowa powinna zrobić wszystko, aby pomóc w deeskalacji napięcia – w tym w zaprzestaniu stosowania przez władze przemocy i represji – oraz w doprowadzeniu do uwolnienia wszystkich zatrzymanych. Władze w Mińsku powinny zrozumieć, że multilateralne oferty pomocy w stworzeniu warunków do rozpoczęcia wewnątrzbiałoruskiego dialogu wypływają z życzliwości dla Białorusi i jej obywateli. Rozwiązanie dla obecnego kryzysu leży w Białorusi i jest jej wewnętrzną sprawą, ale w dochodzeniu do tego rozwiązania warto skorzystać z życzliwej pomocy OBWE.

Ponadto, ministrowie Polski i Szwecji podsumowali wyniki dzisiejszego nadzwyczajnego spotkania Rady Europejskiej poświęconego Białorusi, które zorganizowane zostało z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego. Potwierdzili, że Warszawa i Sztokholm współpracują i będą aktywnie działać na rzecz dobrej przyszłości dla Białorusi i jej obywateli. Podkreślili też niezmienne wsparcie dla suwerenności i niepodległości Białorusi.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mst/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.08.2020, 23:11
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ