Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Schetyna spotkał się z rodzinami amerykańskich oficerów – świadków Zbrodni Katyńskiej (komunikat)

08.04.2015, 14:46aktualizacja: 08.04.2015, 14:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Dzięki waszym bliskim nie udało się zabić prawdy o Zbrodni Katyńskiej. Jesteśmy za to ogromnie wdzięczni i pamiętamy o tym - szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna mówił w środę podczas spotkania z rodzinami amerykańskich świadków Katynia.

Realizowana przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia przy współpracy z MSZ, MON, MKiDN i Radą OPWiM wizyta rodzin amerykańskich świadków Katynia upamiętnia śp. pułkownika Johna H. Van Vlieta, Jra oraz pułkownika Donalda B. Stewarta. Obaj oficerowie Armii Stanów Zjednoczonych – jako niemieccy jeńcy wojenni – w maju 1943 r. byli jednymi z pierwszych świadków procesu ujawniania prawdy o zbrodni katyńskiej. Obaj przesyłali z niewoli szyfrowane listy, w których przekazali wywiadowi USA informacje pozwalające stwierdzić, że winę za zbrodnię katyńską ponosili Sowieci. W latach powojennych złożyli obszerne zeznania przed specjalną komisją Kongresu USA (tzw. Komisja Maddena), przyczyniając się w ten sposób do nagłośnienia okoliczności popełnienia tej bezprecedensowej zbrodni wojennej.

W środę 8 kwietnia Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył pośmiertnie śp. pułkownika Johna H. Van Vlieta Jra oraz pułkownika Donalda B. Stewarta krzyżami oficerskimi orderu zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie Prezydent odznaczył Krystynę Piórkowską, amerykańskiego historyka polskiego pochodzenia, autorkę książki poświęconej anglojęzycznym świadkom Katynia. Ujawnienie tego nieznanego przez wiele lat wątku zbrodni katyńskiej polskiej i światowej opinii publicznej zawdzięczamy właśnie jej staraniom.

Pośmiertne odznaczenie obu oficerów przez Prezydenta RP oraz wręczenie orderu Pani Piórkowskiej przypada w 75. rocznicę zbrodni katyńskiej i stanowi ważny element tegorocznych obchodów rocznicowych.

W wizycie do Polski bierze udział dziesięcioosobowa grupa członków rodzin amerykańskich oficerów, ich synowie, córki i wnuki. Wezmą udział w uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Szubinie (woj. kujawsko-pomorskie), gdzie w latach wojny znajdował się obóz niemiecki dla oficerów (Oflag 64, Altburgund), w którym byli przetrzymywani obaj amerykańscy oficerowie. Zaplanowano także udział rodzin oficerów w uroczystościach katyńskich organizowanych w tym roku w Warszawie oraz w Bykowni pod Kijowem.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.04.2015, 14:46
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ