Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Seminarium „Przygotowania do polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej”(komunikat)

01.07.2020, 17:29aktualizacja: 01.07.2020, 17:29

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Back on track – pod tym hasłem Polska przejmuje stery w Grupie Wyszehradzkiej. – Hasło nie odnosi się wyłącznie do ożywienia gospodarczego, do prostego powrotu do projektów i działań sprzed pandemii. To przywrócenie wzajemnego zaufania oraz efektywnej solidarności w obliczu bezprecedensowych wyzwań, a zarazem ponowne spojrzenie na region Europy Środkowej, na nasze wartości i aspiracje odpowiadające nowym warunkom – podkreślił minister Jacek Czaputowicz podczas webinarium organizowanego przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) i Ośrodek Studiów Wschodnich (OSW).

– Podpisana w 1991 roku Deklaracja Wyszehradzka zainicjowała ściślejszą współpracę w Europie Środkowej. Stanowiła znaczący krok na drodze do odzyskania przez nasze kraje właściwego miejsca w Europie – zaznaczył minister Czaputowicz, wskazując jednocześnie na korzyści, jakie dotychczas przyniosła współpraca regionalna.

Szef polskiej dyplomacji zarysował główne elementy programu polskiego przewodnictwa w V4. Tak jak dotychczas, dominować będą aktualne zagadnienia pojawiające się na agendzie unijnej. – Jednocześnie chcielibyśmy nadać nową dynamikę relacjom pomiędzy krajami członkowskimi Grupy Wyszehradzkiej. Wszelkie inicjatywy będziemy realizować w oparciu o trzy główne filary: gospodarkę i połączenia (connectivity), bezpieczeństwo oraz społeczeństwo – powiedział minister Jacek Czaputowicz. Działania skupiać się będą wokół czterech celów:

- 1. silna Grupa Wyszehradzka w silnej Europie,

- 2. powrót do (nowej) normalności po pandemii COVID-19,

- 3. kontakty międzyludzkie, działania na rzecz integracji i spójności wewnątrz samej V4,

- 4. rozwijanie współpracy cyfrowej i innowacyjnej.

Kalendarz spotkań przedstawicieli czterech państw zapowiada się bardzo intensywnie. Oficjalną inauguracją polskiej prezydencji będzie szczyt premierów w Warszawie 3 lipca, podczas którego premier Mateusz Morawiecki przedstawi priorytety współpracy wyszehradzkiej w ciągu najbliższego roku. Szczyt będzie poświęcony koordynacji stanowisk w takich obszarach, jak negocjacje Wieloletnich Ram Finansowych i działania na rzecz ożywienia europejskiej gospodarki. Zostanie także przyjęta deklaracja V4 w sprawie cyberbezpieczeństwa. Kolejne wydarzenie to spotkanie ministrów spraw zagranicznych V4, które odbędzie się 7 lipca w Wadowicach.

1 lipca Polska po raz szósty przejęła przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej. Z tej okazji Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Ośrodek Studiów Wschodnich zorganizowały seminarium online z udziałem ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza, którego uczestnikami byli przedstawiciele ośrodków analitycznych zrzeszonych w Think Visegrad – V4 Think Tank Platform.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mom/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.07.2020, 17:29
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ