Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: spotkanie Rządowych Koordynatorów ds. Inicjatywy Trójmorza (komunikat)

11.02.2021, 18:37aktualizacja: 11.02.2021, 18:39

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Spotkanie Rządowych Koordynatorów ds. Inicjatywy Trójmorza

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński uczestniczył w dzisiejszej wideokonferencji z udziałem rządowych koordynatorów ds. Inicjatywy Trójmorza, zorganizowanej przez Bułgarię. W dyskusji, obok przedstawicieli państw członkowskich inicjatywy, uczestniczyli również reprezentanci Komisji Europejskiej, USA oraz Niemiec. Celem spotkania było przedstawienie przez stronę bułgarską wizji rozwoju współpracy trójmorskiej oraz wsparcie przygotowań do VI Szczytu Trójmorza, który odbędzie się w Sofii na przełomie czerwca i lipca.

Wiceminister Paweł Jabłoński wskazał na konieczność pogłębiania praktycznego, międzyrządowego wymiaru współpracy trójmorskiej oraz większego zaangażowania wszystkich krajów członkowskich w Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza, (wkład Polski wyniósł 750 mln euro), a także otwieranie się na współpracę z zainteresowanymi państwami trzecimi.

Cele Inicjatywy Trójmorza są w pełni zgodne z priorytetami UE, w szczególności w zakresie cyfrowej transformacji, lepszej konektywności, osiągnięcia celów klimatycznych i odbudowy po kryzysie spowodowanym pandemią COVID. - podkreślił wiceszef polskiej dyplomacji.

Wiceminister Jabłoński podkreślił także potrzebę poszukiwania nowych obszarów współpracy.

Istotnym celem Trójmorza jest dywersyfikacja dostaw gazu ziemnego, co wciąż pozostaje i przez najbliższe lata pozostawać będzie kluczowe dla naszej gospodarki. Jednak już teraz powinniśmy zacząć myśleć o nowych rozwiązaniach na przyszłość. Rozważmy wspólne działania na rzecz wykorzystania wodoru jako źródła energii – powiedział wiceszef MSZ.

Przedstawiciel resortu spraw zagranicznych poparł zaproponowany podczas ubiegłorocznego Szczytu Inicjatywy Trójmorza w Tallinie projekt „Three Seas Smart Connectivity” . Zaznaczył, że połączenie infrastruktury energetycznej i transportowej w naszych krajach za pomocą platform cyfrowych ma kluczowe znaczenie dla rozwoju naszego regionu. Ujednolicenie standardów w tych dziedzinach w krajach członkowskich Inicjatywy przyczyniłoby się do szybszego rozwoju najnowocześniejszych rozwiązań i usług oraz do zwiększenia zainteresowania poważnych inwestorów komercyjnych.

Wiceminister Paweł Jabłoński zaprosił pozostałych uczestników spotkania do udziału w II edycji Forum Regionów Trójmorza, organizowanego przez Urząd Marszałkowski województwa lubelskiego w dniach 27–28 kwietnia.

Inicjatywa Trójmorza to projekt zainicjowany w 2016 roku przez prezydentów Polski i Chorwacji, którego strategicznym celem jest zachowanie oraz wzmocnienie jedności UE i przestrzeni euroatlantyckiej. W Inicjatywie uczestniczy 12 krajów Europy Środkowej.

Przywódcy państw regionu Europy Środkowej chcą tego dokonać poprzez wskazanie nowych źródeł modernizacji swoich gospodarek, w tym zwłaszcza poprzez lepszą integrację infrastrukturalną regionu, wzmocnienie bezpieczeństwa i konkurencyjności jego zaopatrzenia w źródła energii, przyspieszenie rozwoju gospodarki cyfrowej, a tym samym – wzmocnienie spójności gospodarczo-społecznej całej UE.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

kom/ kos/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.02.2021, 18:37
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ