Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
- Polska i Niemcy ponoszą wspólną odpowiedzialność za losy integracji europejskiej, opartej na zasadach solidarności i współpracy – podkreślili ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec – Grzegorz Schetyna i Frank-Walter Steinmeier, którzy spotkali się w Warszawie 27 kwietnia w ramach XIII. polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych.
Ministrowie podkreślili, że wysiłki na rzecz znalezienia trwałego, pokojowego rozwiązania konfliktu ukraińsko-rosyjskiego trzeba kontynuować. Dodali, że zbliżający się szczyt Partnerstwa Wschodniego w Rydze (21-22 maja 2015 r.) powinien potwierdzić determinację UE w dalszym wspieraniu demokratycznej transformacji w Europie Wschodniej.
Tematem rozmowy były też czwartkowe decyzje Rady Europejskiej, mające na celu rozwiązanie problemu nielegalnych migracji w Południowym Sąsiedztwie UE oraz poprawę sytuacji bezpieczeństwa w tym regionie.
Mówiąc o kwestiach bezpieczeństwa ministrowie zaznaczyli, że kolejny szczyt NATO w Warszawie w 2016 roku powinien wyznaczać kierunki dalszej adaptacji Sojuszu do nowych zagrożeń i wyzwań. – Ważne, aby do szczytu w Warszawie konsekwentnie wdrażane były decyzje przyjęte podczas szczytu NATO w Newport. Niemcy są dla nas także w tym zakresie kluczowym partnerem – dodał minister Schetyna.
Ministrowie przypomnieli, że w roku 2016 obchodzić będziemy 25-lecie Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. - Obchody tej okrągłej rocznicy powinny być okazją do zamknięcia spraw otwartych w stosunkach polsko-niemieckich – dodał szef polskiej dyplomacji.
W poniedziałek ministrowie wzięli także udział w otwarciu nowej siedziby Szkoły Niemieckiej im. Willy'ego Brandta w Warszawie, która powstała w 1978 r. jako placówka ambasady RFN. Od chwili wejścia w życie polsko-niemieckiej Umowy dotyczącej założenia Szkoły (w lipcu 2008 r.) jest polsko-niemiecką Szkołą Spotkań i Dialogu. Budowa jej nowego gmachu w Wilanowie została sfinansowana przez Republikę Federalną Niemiec. - Ufam, że będzie to miejsce kształtowania młodych ludzi, którzy pamiętając o trudnej polsko-niemieckiej historii będą budować mosty w zjednoczonej Europie. Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o wielkim Polaku, Władysławie Bartoszewskim, który w dziele zbliżenia polsko-niemieckiego wraz z Willym Brandtem, zapisał świetną kartę w europejskiej historii – podkreślił podczas otwarcia szef polskiej dyplomacji.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ azb/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 27.04.2015, 18:14 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |