Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: średniowieczny manuskrypt wraca do Płocka (komunikat)

15.04.2015, 15:29aktualizacja: 15.04.2015, 15:29

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

– To symboliczny dzień, kiedy ważny średniowieczny dokument wraca po wielu latach do miejsca, z którego pochodzi. Symboliczne jest też to, że potrafimy sięgnąć do źródeł i byliśmy w stanie wspólnie sprawić, aby ten dokument powrócił do Płocka – powiedział minister Grzegorz Schetyna podczas uroczystości przekazania Pontyfikału Płockiego. Zabytkowy dokument został dziś przekazany w MSZ przez ministra edukacji i wyznań, nauki i sztuki Bawarii Ludwiga Spaenle biskupowi płockiemu Piotrowi Liberze. Minister Schetyna podziękował zaangażowanym w odzyskanie zabytku przedstawicielom MSZ oraz biskupstwu płockiemu. – Nie byłoby tej uroczystości gdyby nie modelowa współpraca ze stroną niemiecką – dodał minister.

– Jeśli wiemy, co stanowi o niezwykłych cechach polskiej duszy, to dostrzegamy, że ten manuskrypt jest czymś wyjątkowo ważnym dla Polski – powiedział minister edukacji i wyznań, nauki i sztuki Bawarii Ludwig Spaenle przekazując dokument. – To ważny dzień dla obu naszych narodów – ocenił minister Spaenle.

Biskup płocki Piotr Libera dziękując stronie niemieckiej podkreślił znaczenie Pontyfikału, który jest jedną z najstarszych ksiąg liturgicznych na ziemiach polskich i wyraził zadowolenie, że po latach wojennej tułaczki Pontyfikał Płocki wraca do prawowitego właściciela. – Kończy wędrówkę tam, gdzie najpewniej powstał – powiedział biskup Libera. – Powrót Pontyfikału uzupełnia lukę w najstarszych księgach rękopiśmiennych – dodał biskup płocki.

W uroczystości wzięli także udział: ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce Rolf Nikel i dyrektor Bawarskiej Biblioteki Państwowej w Monachium Klaus Ceynowa.

Pontyfikał Płocki jest najstarszym kompletnie zachowanym pontyfikałem polskim, ściśle przy tym związanym z katedrą w Płocku. Opisane na jego kartach obrzędy „Depositio Crucis” i „Visitatio Sepulchri” oraz procesja rezurekcyjna są najstarszymi opisami tych obrzędów na ziemiach polskich.

Manuskrypt od momentu powstania znajdował się w zbiorach katedry w Płocku, a następnie w Bibliotece Seminarium Duchownego. Wiosną 1940 r. wraz z innymi archiwaliami został zarekwirowany przez komisję ekspertów z Królewca i wywieziony do Niemiec. Po wojnie, w 1973 r. nabyty przez Bawarską Bibliotekę Państwową w Monachium jako rytuał z pontyfikałem pochodzenia niemieckiego z XIV wieku, spisany w języku łacińskim na pergaminie.

W 1977 r. manuskrypt został zidentyfikowany przez polskich badaczy. Od tej pory jego zwrotu przez lata domagała się kuria płocka, wspierana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Z początkiem 2015 r., biskup płocki Piotr Libera wystosował, z inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, list do dyrektora Bawarskiej Biblioteki Państwowej w Monachium z prośbą o zwrot Pontyfikału Płockiego. Dzięki staraniom MSZ i Konsulatu Generalnego w Monachium władze Bawarii podjęły decyzję o zwrocie tego bezcennego manuskryptu Polsce.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ azb/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.04.2015, 15:29
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ