Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: szef polskiej dyplomacji na 70. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych (komunikat)

29.09.2015, 23:35aktualizacja: 29.09.2015, 23:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Polska chce wnieść istotny wkład w poprawę bezpieczeństwa, pokoju i stabilizacji na świecie. Poprzez aktywność w ONZ realizujemy priorytety naszej polityki zagranicznej - podkreślał w Nowym Jorku minister Grzegorz Schetyna.

Szef polskiej dyplomacji przebywał w Stanach Zjednoczonych od 27 do 29 września w związku z 70. sesją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, której przewodnie hasło brzmiało „70 lat Narodów Zjednoczonych: droga do pokoju, bezpieczeństwa i praw człowieka”.

- Tegoroczna sesja jest szczególna. To nie tylko 70 lat ONZ, ale także moment przyjęcia agendy rozwojowej - zaznaczył minister Schetyna. Przypomniał przy tym, że Polska jest jednym z członków założycieli ONZ bardzo zaangażowanym w prace organizacji.

W poniedziałek 28 września minister Schetyna wziął udział w rozpoczęciu debaty generalnej Narodów Zjednoczonych. W jej trakcie wysłuchał wystąpień m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, prezydenta Baracka Obamy oraz Sekretarza Generalnego ONZ Ban Ki-moona.

Wizyta w Nowym Jorku służyła także rozmowom wielostronnym. Szef polskiej dyplomacji uczestniczył w poniedziałkowej unijnej Radzie ds. Zagranicznych (FAC), która odbyła się na marginesie sesji. Ministrowie spraw zagranicznych państw UE dyskutowali o południowym i wschodnim sąsiedztwie Unii Europejskiej oraz o Syrii.

Istotnym tematem rozmów szefa polskiej dyplomacji była również sytuacja na Ukrainie. Naszemu wschodniemu sąsiadowi poświęcono wtorkowe (29 września) spotkanie "Wyzwania dla Ukrainy. Jak Unia Europejska może skuteczniej w nich uczestniczyć" (Challenges for Ukraine: how the EU can contribute more effectively). -Doceniamy wysiłki Ukrainy na rzecz przeprowadzenia niezbędnych reform m.in. decentralizacji - mówił min. Schetyna. W spotkaniu udział wzięli ministrowie spraw zagranicznych Holandii Bert Koenders, Danii Kristian Jensen, Luksemburga Jean Asselborn, Słowacji Miroslav Lajcak i Szwecji Margot Wallström, a także minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin i komisarz UE do spraw rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Johannes Hahn. Podczas dyskusji minister Schetyna zaznaczył, że Polska "wspiera dotychczasowe działania ukraińskich władz na rzecz wdrożenia porozumień mińskich".

Pobyt ministra Schetyny w Nowym Jorku był także okazją do rozmów dwustronnych z szefami dyplomacji Pakistanu, Iranu, Meksyku, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Etiopii, Bułgarii, Kataru, Bangladeszu, Grenady oraz promocji polskiej kandydatury na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-19.

Ważnym punktem wizyty ministra Grzegorza Schetyny było spotkanie we wtorek z młodzieżą polonijną. - Dziękuję za Wasze zainteresowanie oraz za utrzymywanie więzi z Polską - szef polskiej dyplomacji mówił do młodych rodaków w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku. - Dobry wizerunek dzisiejszej Polski powoduje, że Polacy w Ameryce mogą szczycić się swoim pochodzeniem.

Od 25 do 27 września na marginesie 70. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych miał również miejsce szczyt Zrównoważonego Rozwoju. W trakcie szczytu wystąpił podsekretarz stanu Konrad Pawlik, podkreślając wagę jaką Polska przywiązuje do promocji dobrego rządzenia oraz poszanowania praw człowieka. - Kluczem do powodzenia są silne instytucje: przejrzyste, odpowiedzialne, respektujące rządy prawa i prawa człowieka - zaznaczył wiceszef polskiej dyplomacji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.09.2015, 23:35
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ